Tasarrufların belirleyicileri: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir ekonometrik analiz
Determinants of savings: An econometric analysis on developing countries
- Tez No: 630064
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması gelişmekte olan ülkelerde oldukça önemlidir. Bunun için istikrarlı makroekonomik politikalarla ekonomik büyümenin sağlanması gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde tasarrufların yetersiz olduğu bilinmektedir. Tasarrufları yüksek olan ülkeler Asya Bölgesi'nde yoğunlaşmıştır. Gelişmekte olan ülkeler dünyada pek çok krizlerin yaşandığı, yapısal dönüşüm ve reformların uygulandığı ülkelerdir. Bu ülkelerde tasarruflar, ekonomik büyümenin sürdürülebilir olması noktasında kritik değişkenlerden biridir. Bu yüzden, bu ülkelerde tasarrufların belirleyicilerinin tespit edilmesi ve bunlara dair politika önerilerinin sunulması gerekmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde tasarrufların temel belirleyici değişkenlerini ortaya koymak, tasarruf-ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve buna ilişkin politika önerileri sunmaktır. Literatürde tasarruf-ekonomik büyüme ilişkisinin araştırıldığı gelişmekte olan ülke grubuna ilişkin ekonometrik analiz yok denecek kadar azdır. Diğer birçok çalışmadan farklı olarak bu tezde, gelişmekte olan ülkeler farklı gelir grupları altında analiz edilmiştir. Bu kapsamda 21 üst-orta gelir ve 14 alt-orta gelir grubuna dahil toplam 35 gelişmekte olan ülke ekonomisinin 2000-2018 dönemine ait verileri panel veri yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, Dumitrescu ve Hurlin (2012) nedensellik analizi ile, ekonomik büyüme ve tasarruf arasındaki ilişkinin yönü de tespit edilmiştir. Bulgular beklentilere uygun olarak, gelişmekte olan ülkelerde tasarrufların verimli yatırımlar vasıtasıyla sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanmasında önemli rol oynadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable economic growth is very important in developing countries. For this purpose, stable macroeconomic policy is necessary to ensure economic growth. It is a well-known fact that the savings of developing countries are insufficient. High savings are generally concentrated in the Asian region. Developing countries are the countries where there are many crises observed, structural transformation and reforms are implemented. Savings in these countries are one of the critical variables for sustainable economic growth. Therefore, it is necessary to identify the determinants of the savings in these countries and to present the relevant policy recommendations. The aim of this thesis is to introduce the main determinants of savings in developing countries, to reveal the relationship between savings and economic growth and to offer certain policy recommendations. In the literature, econometric analysis of the developing countries, in which the relationship between savings and economic growth is investigated, is almost nonexistent. Unlike many other studies, the developing countries is analyzed in this thesis under different income groups. Based on the data of 35 (21 of which are upper-middle income and 14 lower-middle income) developing countries over the period of 2000-2018, this study uses panel data method to analyze the determinants of savings in the developing countries. Moreover, with Dumitrescu and Hurlin (2012) method, the direction of the causality relationship between economic growth and savings has been determined. The findings, in accordance with expectations, indicate that savings in developing countries play an important role in ensuring sustainable economic growth through efficient investments.