Ülke riski ve yabancı sermaye girişini etkileyen faktörler: Seçilmiş ülkeler için analiz
Country risk and factors affecting foreign capital inflows: An analysis for selected countries
- Tez No: 924054
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin, uluslararası rekabet ortamına uyum sağlama, iktisadi büyüme potansiyelini kullanma ve geliştirmeleri için sermaye birikimi ve yurt içi tasarrufları destekleyecek dış kaynak teminine ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı ülkelerdeki yatırımcılar, kar fırsatları kadar risk durumlarını da gözeterek yatırım yeri tercihinde bulunmaktadırlar. Bu bağlamda ülke riskini etkileyen faktörlerin belirlenmesi hem yatırımcıların karar süreçleri hem de dış kaynağa ihtiyaç duyan ülkelerin politika tasarımlarına yön vermektedir. Bu çalışmanın amacı, ülke riskinin belirleyicilerini ve sermaye hareketlerini etkileyen faktörleri, Türkiye'nin de içinde yer aldığı yükselen piyasa ekonomileri için incelemektir. 2006-2022 dönemi çeyreklik verileri kullanılarak yapılan analizlerle, önce ülke riskini ve sonra sermaye hareketlerini etkileyen faktörlerin neler olduğu saptanmaktadır. Tasarlanan birinci modelde yer verilen ve ülke riskini etkilediği düşünülen faktörler, Driscoll Kraay yöntemiyle analiz edilmiştir. Jeopolitik risk, rezervlerin cari açığı karşılama oranı, 2008 krizi için kukla değişken, döviz kuru oynaklığı ve politika belirsizliği, açıklayıcı değişkenler olarak tercih edilmiştir. İkinci modelde ise sermaye hareketlerini etkileyen faktörler, CS-DL modeli ile tespit edilmiştir. CDS priminin sermaye hareketleri üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Dışa açıklık oranı, rezervlerin dış ticaret açığını karşılama oranı ve finansal açıklık oranının sermaye hareketleri üzerinde pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Kavramsal ve teorik çerçevenin sunulduğu birinci bölüm, kredi derecelendirme, CDS ve uluslararası sermaye hareketlerine ilişkin detayların paylaşıldığı ikinci bölüm ve literatür özeti, yöntem ve analizlerin yer aldığı son bölüm olmak üzere üç bölümden oluşan bu çalışma, literatürde benzer içerik ve nitelikte yayınların tespit edilen eksikliğini gidermeye katkıda bulunurken aynı zamanda politika yapıcılara, ülke riskini kontrol altında tutma ve yönetme yanında sermaye birikimini dış finansman imkanlarıyla destekleme çabalarında aydınlatıcı bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developing countries need external resources to support capital accumulation and domestic savings in order to adapt to the international competitive environment and to exploit and develop their economic growth potential. Investors in different countries make decisions about where to invest by considering both risk and reward. In this context, the identification of factors affecting country risk guides both the decision-making process of investors and the policy design of countries in need of external resources. The aim of this study is to examine the determinants of country risk and the factors affecting capital movements for emerging market economies, including Turkiye. Using quarterly data from 2006 to 2022, the factors affecting country risk and then capital movements have been identified. The first model designed making use of the theoretical background and comsisting of the factors considered to be effective on country risk were analysed using the Driscoll-Kraay method. Geopolitical risk, the ratio of reserves to current deficit, the dummy variable for the 2008 crisis, exchange rate volatility, and political uncertainty were preferred as explanatory variables. With the second model, the factors affecting capital movements were identified using the CS-DL model. It was found that the CDS premium has a negative and significant effect on capital movements. The openness ratio, the ratio of reserves to the external deficit and the financial openness ratio were found to have positive effects on capital movements. This study consists of three sections: The first section presents the conceptual and theoretical framework. The second section shares the details on credit rating, CDS and international capital movements, and the last section, which includes literature summary, methods and analyses, contributes to eliminating the identified lack of publications with similar content and quality in the literature, while also providing enlightening findings for policy makers in their efforts to control and manage country risk as well as support capital accumulation with external financing opportunities.