Mekanik ventilatöre bağlı hastalarda iki farklı yöntemle verilen ağız bakımının ventilatörle ilişkili pnömoni gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of oral care given by two different methods in patients connected to mechanical ventilators on the development of ventilator-associated pneumonia
  1. Tez No: 630080
  2. Yazar: ASENA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma mekanik ventilatöre bağlı hastalarda iki farklı yöntemle verilen ağız bakımının ventilatörle ilişkili pnömoni gelişimine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Yarı deneysel olarak tasarlanan bu araştırmanın evrenini Eylül 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun bakım Ünitesinde yatmakta olan mekanik ventilatöre bağlı hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini sağlayan 29 yöntem-1, 28 yöntem-2 grubu olmak üzere toplam 57 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aşamasında 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Hasta İzlem Formu', 'Ağız Değerlendirme Ölçeği' ve 'Trakeal Aspirat Kültür Sonuç Formu' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise sayı ve yüzde dağılımları, Kruskal Wallis, Mann Withney-U, Wilcoxon Analizi, Ki-Kare testi uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgularda, yöntem-1 ve yöntem-2 grubuna uygulanan iki farklı ağız bakım aracının ventilatörle ilişkili pnömoniyi (VİP) önlemeye yönelik birbirlerine karşı üstünlükleri istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamasına (p=0.707) karşın, her iki gruba da verilen düzenli ağız bakımının oral mukozaya olan etkinliği istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p>0.05).Araştırma sonucunda VİP' i önlemek için yalnızca ağız bakımının yeterli olmadığı fakat düzenli olarak verilen ağız bakımının oral mukoza durumunu olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışmanın en az 48 saattir mekanik ventilatöre bağlı hasta grubunda olmak üzere daha geniş popülasyonda, daha genç yaş gruplarında ve farklı yoğun bakım ünitelerinde yapılması ve bu hastaların VİP yönünden değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of oral care given by two different methods on the development of ventilator-associated pneumonia in patients connected to mechanical ventilators.The universe of this research, which was designed as a semi-experimental study, is composed of patients connected to the mechanical ventilator lying in Atatürk University Training and Research Hospital Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit between September 2019 and February 2020. A total of 57 patients, 29 method-1, 28 method-2 groups, met the inclusion criteria of the study. In the data collection phase, 'Patient Identifier Information Form', 'Patient Monitoring Form', 'Oral Assessment Scale' and 'Tracheal Aspirate Culture Result Form' were used. In the evaluation of the data, number and percentage distributions, Kruskal Wallis, Mann Withney-U, Wilcoxon Analysis, Chi-Square test were used.In the findings obtained from the study, although the advantages of two different oral care devices applied to method-1 and method-2 groups to prevent ventilator-associated pneumonia (VAP) were not statistically significant (p=0.707), regular oral care given to both groups was oral, its effectiveness on mucosa was statistically significant (p>0.05).As a result of the research, it was determined that only oral care is not enough to prevent VAP, but regular oral care affects the oral mucosa status positively. In line with the results obtained, it is recommended that the study be performed in a wider population, younger age groups and in different intensive care units for at least 48 hours, in a patient group connected to a mechanical ventilator, and to be evaluated in terms of VAP.