Tip 2 diyabetli hastalarda; antioksidan mineraller ve oksidatif stresin anksiyete ile ilişkisi
The relationship between antioxidan minerals and oxidative stress with anxiety in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 630081
  2. Yazar: BAHAR DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Diyabetes Mellitus, psikososyal rahatsızlıkların yanı sıra oksidatif stresin artmasıyla da ilişkili olan yaygın metabolik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı; anksiyetesi olan ve olmayan Tip 2 DM'li hastaların serum magnezyum, bakır, çinko, paraoksanaz ve arilesteraz düzeyleri ile obezite, oksidatif stres ve anksiyete arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamız Medipol Üniversitesi Mega Medipol Hastanesi Laboratuvarında 34 anksiyetesi olmayan, 32 hafif ve 13 orta-ağır anksiyetesi olan Tip 2 DM'li hasta olmak üzere toplam 79 hasta üzerinde yapıldı. AKŞ, HDL kolesterol, LDL kolesterol, total kolesterol, trigliserid, HbA1c, çinko, magnezyum, bakır, total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite, paraoksanaz ve arilesteraz düzeyleri kolorimetrik yöntemle, CRP immünotürbidimetrik yöntemle kantitatif olarak ölçüldü. Oksidatif stres indeksi TOS/TAK formülü kullanılarak hesaplandı. BKI açısından gruplar karşılaştırıldığında kontrol grubuna göre hafif anksiyete ve orta-ağır anksiyete grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek değerler bulundu(p0.05). Sonuç olarak; Diyabetes mellitusta oksidatif stresin arttığı bilinmektedir. Ancak oksidatif stresin artışına paralel olarak anksiyete şiddetinin artışı bu çalışma tarafından ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler; Anksiyete; Aril Esteraz; Diyabet; Oksidatif Stres; Paraoksanaz
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a common metabolic disease that is associated with increased oxidative stress as well as psychosocial disturbances. The purpose of this study, to investigate the relationship between serum magnesium, copper, zinc, paraoxanase and arylesterase levels and obesity, oxidative stress and anxiety in patients with Type 2 DM with and without anxiety. Our study was performed in Medipol University Mega Medipol Hospital Laboratory, on a total of 79 patients, 34 patients with Type 2 DM without 34 anxiety, 32 mild and 13 moderate to severe anxiety. AKŞ, HDL cholesterol, LDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride, HbA1c, zinc, magnesium, copper, total oxidant capacity, total antioxidant capacity, paraoxanase and arylesterase levels were measured quantitatively with colorimetric method and CRP immunoturbidimetric method. Oxidative stress index was calculated using the TOS/TAK formula. When the groups were compared in terms of BMI, statistically significant higher values were found in mild anxiety and moderate to severe anxiety group compared to the control group (P 0.05). Keywords; Anxiety; Aryl esterase; Diabetes; Oxidative Stress; Paraoxanase