Yönetişimin uygulanabilirliğinin üniversite personeli açısından ölçümü: Bingöl Üniversitesi örneği
Measurability of governance in terms of university personnel: Bingöl University sample
- Tez No: 630079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEKİN AVANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
1989'dan itibaren ortaya çıkan“yönetişim”anlayışı, karar verme süreçlerinde, devlet, özel sektör ve sivil toplum adı verilen aktörlerin, yönetim sürecini birlikte gerçekleştirmelerini esas almaktadır. Bu açıdan gerek dünyada gerekse de ülkemizde, popülaritesi hızla artmakta olan bu yeni yönetim yaklaşımının uygulamada ne gibi sonuçlar doğurduğunu görmek, yaklaşıma dair belli başlı bazı soru işaretlerine gereken cevapların verilmesine yardımcı olacaktır. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu çalışma, Bingöl Üniversitesi akademik ve idari personelinin yönetişime ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu 336 Bingöl Üniversitesi personeli oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Çalışanların Algılarına Göre Kurumların Yönetişim Kültürü”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik dağılımı dikkate alınarak Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis, T testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Ayrıca betimsel analizde de aritmetik ortalama, standart sapma değerleri kullanılmıştır. Araştırmada, çalışanların yönetişime ilişkin tutumları“katılıyorum”değerlendirme aralığında olup çalışanların yönetişime ilişkin olumlu yönde tutuma sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca unvana göre çalışanların yönetişim tutumlarının çok aktörlülük boyutunda akademik personel lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığına ve diğer değişkenlere göre ise ele alınan boyutlara göre farklılaşmadığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of“governance”that emerged in 1989 is based on the fact that actors such as state, private sector and civil society carry out the management process together throughout the decision-making process. From this point of view, seeing what will be the effect of this new management approach, whose popularity is increasing both in the world and the in our country, will help to give answers to some of the main questions about approach. Within this context, this study was conducted to determine the attitudes of the academic and administrative staff of Bingöl University on governance. In order to achieve this purpose, a screening model of quantitative research methods is used. For this purpose, it is benefitted from the screening model, which is a quantitative research method. The population of the study consists of 336 staff of Bingöl University. In order to collect data, the researcher used the scale of“Governance Culture of Institutions according to the Perceptions of Employees”. Mann Whitney U test, Kruskall Wallis, T test and ANOVA test were used considering the normality distribution of the obtained data. Arithmetic mean and standard deviation values are also used for descriptive analysis. In the survey, it was found that the employees' attitudes towards governance were in the“agree”evaluation period as well as the researchers had positive attitudes towards governance. In addition, it was referred from the study that only according to the title, not other factors the management attitudes of the employees differ significantly in favour of the academic staff in the dimension of multi-activeness.