Uluslararası ticari uyuşmazlıklarda uygulanan elektronik tahkim: Dünyadaki uygulamalar ve Türkiye için öneriler
Electronic arbitration to be applied in international commercial disputes: Pratices in the world and recommendations for the Turkey
  1. Tez No: 630124
  2. Yazar: ENEZ ORTACALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM BASILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kişiler arasında herhangi bir uyuşmazlık çıktığında uyuşmazlığın çözümü için asli ve genel olarak başvurulan yol devlet yargısı/mahkemelerdir. Aşırı iş yükü, hakimlerin konunun uzmanı olmaması vb. nedenlerle mahkemelerde yargılamaların uzun sürmesinden dolayı uyuşmzazlıkların çözümü için başvurulan yol tahkimdir. Tahkim özellikle milletlerarası ticari uyuşmazlıklarda Dünya'da ve Türkiye'de sık başvurulan bir yoldur. Ancak milletlerarası ticari uyuşmazlıklarda uyuşmazlık konusunun karmaşıklaşması, tarafların birden fazla olması vb. nedenler tahkim yargılamasının da uzamasına neden olmuştur. İnternetin ve teknolojinin gelişmesi tahkimde yeniliklere neden olmuş, posta ve kararlar elektronik yollarla iletilmeye, duruşmalar tele-konferans yöntemiyle yapılmaya başlamıştır. Böylece uyuşmazlığın çözümü amacıyla klasik tahkim yerini elektronik tahkime bırakmıştır. Çalışmamızın konusu Uluslararası Ticari Uyuşmazlıklarda Uygulanan Elektronik Tahkim olup, üç bölümde incelenecektir. Birinci bölümde kavramsal olarak tahkimden bahsedilmiş ve tahkimin türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise genel olarak elektronik tahkim uygulamasına değinilmiş ve Dünya'da elektronik tahkim uygulaması olan kurumsal tahkim merkezlerinin kuralları açıklanmıştır. Yine aynı bölümde elektronik alternatif uyuşmazlık çözümleri kısaca ele alınmış ve elektronik tahkimin tercih edilme sebepleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise elektronik tahkime özgü sorunlardan, elektronik tahkimin Türkiye'de uygulanabilirliğinden bahsedilmiştir. Son kısımda ise elektronik tahkimin Türkiye'de uygulanıp geliştirilebilmesi için önerilerde bulunarak çalışma tamamlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Elektronik tahkim, uluslararası ticari uyuşmazlıklar, elektronik alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri
Özet (Çeviri)
As any dispute arises between persons, it is the state and courts of general jurisdiction / courts generally applied for the resolution of the dispute. Excessive workload, judges are not experts in the subject, etc. For reasons, due to the long duration of the proceedings in the courts, the way to resolve the disputes is arbitration. Arbitration in international trade disputes, especially in the world and in Turkey is a road frequently referenced. However, in international commercial disputes, the issue of dispute becomes complicated, the parties are more than one, etc. the reasons caused the prolongation of the arbitration proceedings. The development of the internet and technology has led to innovations in arbitration, and mail and decisions have been forwarded electronically, and tele-conference method has been started with hearings. Thus, classical arbitration has been replaced by electronic arbitration in order to resolve the dispute. The subject of our study is Electronic Arbitration Applied in International Commercial Disputes and will be examined in three sections. In the first section, arbitration is mentioned conceptually and the types of arbitration are discussed. In the second part, electronic arbitration practice is mentioned in general and the rules of corporate arbitration centers that have electronic arbitration applications in the world are explained. In the same section, electronic alternative dispute solutions are briefly discussed and the reasons for choosing electronic arbitration are explained. In the third chapter of the specific problems of electronic arbitration, arbitration was mentioned electronic applicability in Turkey. In the last part I completed my studies make proposals for the development of electronic arbitration implemented in Turkey. KEY WORDS: Electronic arbitration, international commercial disputes, electronic alternative dispute resolution methods