Sportif rekreasyon hizmetlerinin incelenmesi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
Investigation of sportive recreation services: Muğla Sıtkı Koçman University sample
  1. Tez No: 630134
  2. Yazar: ATA NURİ UYANIKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MÜFTÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (M.S.K.Ü.) Kötekli kampüsündeki rekreasyon alanlarının mevcut durumunun belirlenmesi ve hizmet kalitesinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini M.S.K.Ü. Kötekli Kampüsünde öğrenim gören ve sportif rekreasyon alanlarını kullanan bireyler oluşturmaktadır. Kötekli kampüsünde belirlenen sportif rekreasyon alanlarının mevcut kullanım durumlarını belirlemek için McKenzie ve diğ. (2006) tarafından geliştirilen“Toplulukları Oyun ve Rekreasyon Alanlarında Gözlemleme Sistemi (SOPARC)'' kullanılmıştır. Gözlem yapılan 2 hafta süresince 1635 katılımcı gözlemlenmiştir. Sportif rekreasyon alanlarının hizmet kalitesinin değerlendirilmesi için Türkçe çevirisi, geçerlik ve güvenirliği Çevik ve Şimşek (2014) tarafından yapılan ”Rekreasyonel Sporlarda Hizmet Kalitesi Ölçeği“ kullanılmıştır. Çalışmaya M.S.K.Ü. Kötekli yerleşkesinde lisans öğrenimi gören 165 kadın ve 264 erkek olmak üzere toplam 429 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 istatistiksel paket program kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında frekans dağılımı, ki-kare (χ²) testi, t-test ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda M.S.K.Ü. Kötekli Kampüsündeki sportif rekreasyon alanlarının hepsinin yüksek oranda erişilebilir, kullanılabilir, donanımlı, aydınlık ve dolu olduğu sonucuna varılmıştır. Tüm hedef alanların en yoğun kullanıldığı periyot akşam saati olarak görülmüştür. Kampüsteki sportif rekreasyon alanlarını cinsiyet, yaş ve fiziksel etkinlik düzeyi değişkenlerine göre kullanımı incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sportif rekreasyon alanlarının hizmet kalitesini değerlendirmelerinin tesis kullanım sıklığı değişkenine göre incelendiğinde fiziksel çevre ile memnuniyet alt boyutlarında, tesis kullanım amacı değişkenine göre incelendiğinde ise fiziksel çevre alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca hizmet kalitesi puanları ortalamanın üzerine çıkmamıştır. Bu durumun düzeltilebilmesi için kurumun S.K.S.D.B. bünyesinde ”Rekreasyon" alt birimi kurulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was determine the current status of sports recreation areas and to evaluate the service quality at Muğla Sıtkı Koçman University (M.S.K.U.). The sample of the study consists of individuals who study at M.S.K.U. Kötekli Campus and use its sports recreation areas. To determine the current use of sports recreation areas identified on the Kötekli campus“System for Observing Play and Recreation in Communities (SOPARC)”was used (McKenzie et al. 2006). During the 2 weeks observed, 1635 participants were observed. Service Quality Scale in Recreational Sports Scale, which was adapted into Turkish by Çevik and Şimşek (2014) was used for data collection. University students who were enrolled in M.S.K.U. Kötekli campus were voluntarily participated in this study. There was a total of 429 students,165 of whom women and 264 of whom were men. SPSS 22 statistical package program was used in the analysis of the data obtained in the research. Frequency distribution, chi-square (χ²) test, t-test and one-way variance (ANOVA) analysis were used in the analysis. As a result of the study, it was concluded that all the recreational areas in M.S.K.U. Kötekli Campus are highly accessible, usable, equipped, nor dark and not empty. The period in which all target areas were used most intensively was seen as evening time. The use of sports recreation areas on campus according to gender, age and physical activity level variables were examined and statistically significant differences were determined. When the quality of service evaluations of sports recreation areas are analyzed according to the frequency of the use of facility, a statistically significant difference was found in the physical environment and satisfaction sub-dimensions, and when analyzed according to the purpose of use of the facility, a statistically significant difference was found in the the physical environment sub-dimension. In addition, service quality scores did not exceed the average. In order to correct this situation, it is recommended to establish a“Recreation”sub-unit within the institution's head of Health, Culture and Sport Department.