Hasat öncesi ve sonrası borik asit uygulamalarının zambak ve glayöl kesme çiçeklerinde büyüme, çiçeklenme ve vazo ömrüne etkisi
Pre- and post- harvest boric acid treatments on growth, floweri̇ng and vase li̇fe i̇n li̇ly and gladiolus cut flowers
  1. Tez No: 630190
  2. Yazar: SERDAR TANTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, belem beyaz zambak ve purple flora glayöl çeşidinde hasat öncesi ve/veya hasat sonrası iki farklı dozda (150 ve 300 ppm) borik asit uygulamasının bitki gelişimi, çiçek kalitesi ve vazo ömrü üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, zambak soğanları ve glayöl kormları dikim öncesi kitosan ile kaplandıktan sonra 4 hafta zambak soğanları ve 6 hafta glayöl kormları için 4-5 oC'de tabakalaşma uygulanmıştır. Katlamanın ardından yetiştirme ortamına alınan bitkilere yaprak çıkışından sonra borik asit uygulanmıştır. Araştırmada toplam bitki boyu (cm), gövde/çiçek sapı boyu (cm), tomurcuk sayısı, yaprak sayısı, gövde alt ve üst çapı (cm), tomurcuk çapı (mm), yavru soğan sayısı, yavru soğan çapı (mm), yavru soğan ağırlığı (g), başak boyu (cm), kandil çapı (mm), periyodik, kümülatif ve toplam açan kandil sayısı, solan kandil sayısı, ağırlık kaybı (%) günlük ve kümülatif su alımı (mL), vazo ömrü (gün), kandil ve yaprak rengi (L*, a*, b*, hue açısı), klorofil SPAD miktarı, açan ve solan çiçek sayısı gözlem ve ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde, beyaz zambak bitkisinde borik asit uygulamaları bitkinin gelişimi üzerinde önemli etki yapmamakla birlikte, 300 ppm BA uygulamasının bitki boyunu, tomurcuk çapını, açan çiçek sayısını ve yavru soğan sayısını arttırıcı etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Buna karşın 150 ppm BA uygulamasının gövde alt çapını, tomurcuk sayısını ve klorofil SPAD miktarını azaltıcı yönde etki gösterdiği bulunmuştur. Dolayısıyla beyaz zambak bitkisinde borik asit dozlarının bitkinin farklı özellikleri üzerindeki etkileri farklı yönde olmakla birlikte, belirgin bir etki göstermediği belirlenmiştir. Glayöl bitkisinde ise 150 ppm BA uygulamasının bitki boyunda azalmaya yol açarken, periyodik, kümülatif ve toplam açan çiçek sayısı ile vazo ömrünün arttırılmasında etkili olduğu saptanmıştır. Bu nedenle 150 ppm BA uygulamasının glayölde vazo ömrünün uzatılması açısından kullanılabileceği belirlenmiştir. Araştırmada 300 ppm BA uygulamasının çiçeklerin ağırlık kaybının azalmasını ve su alımının artmasını sağladığı görülmüştür. Buna karşılık, bu uygulama yaprak renginin açılmasına ve klorofil kaybına yol açmış ve çiçeklerin vazo ömrününün kısalmasına neden olmuştur. Dolayısıyla 300 ppm BA uygulamasının glayölün vazo ömrünün uzatılması açısından uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of pre-and/or post-harvest boric acid treatment at two different doses (150 and 300 ppm) on the plant growth, flower quality and vase life of Belem white lily and purple flora gladiolus varieties. In the study, the lily bulbs and gladiolus corms had covered with chitosan before planting then stratification was applied at 4-5 oC for 4 weeks lily bulbs and 6 weeks gladiolus corms. After stratification, the plants had taken to the growing condition, and boric acid was applied after leaf emerging. Total plant height (cm), stem/flower stem length (cm), bud number, leaf number, top and bottom stem diameter (cm), bud diameter (mm), number of bulblet/cormlet, bulblet/cormlet diameter (mm), bulblet/cormlet weight (g), spike length (cm), floret diameter (mm), periodic, cumulative, and total number of opening floret, number of wilting floret, weight loss (%) daily and cumulative water intake (mL), vase life (days), floret and leaf color (L*, a*, b*, hue angle), chlorophyll SPAD content, number of blooming and wilting flowers were observed and measured. According to the results of the study, it was found that boric acid treatments did not any significant effect on the plant development characteristics of the white lily. However, it was determined that 300 ppm BA treatment increased the plant height, bud diameter, number of blooming flowers, and number of the bulblet. However, it was found that 150 ppm BA treatment had a decreasing effect on the bottom stem diameter, the number of buds, and the amount of chlorophyll SPAD. Therefore, it was determined that the effects of boric acid doses on the different properties of the plant in the white lily plant were different, but not significant. In the gladiolus plant, while the 150 ppm BA application caused a decrease in plant height, it was found to be effective in increasing the vase life with the periodic, cumulative, and total blooming number of flowers. For this reason, it was determined that the 150 ppm BA treatment can be used to prolong the vase life of the gladiolus. In the study, it was found that 300 ppm BA treatment reduced the weight loss of the flowers and increased water intake. In contrast, this application led to the lightening of the leaf color and the loss of chlorophyll, resulting in shortened vase life of the flowers. Therefore, it can be concluded that the application of 300 ppm BA is not suitable for extending the vase life of the gladiolus.