Kamu özel ortaklıklarında sözleşme yönetimi: Türkiye ve diğer bazı ülkelerdeki yasal çerçevenin karşılaştırmalı incelenmesi
Contract management in public private partnerships: Comparative analysis of legal framework in Turkey and some other countries
  1. Tez No: 630197
  2. Yazar: İZEL AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, kamu özel ortaklıkları hükümetler için alternatif bir finansman yöntemi olarak sunulmaktadır. Kamu özel ortaklığı projeleri yüksek risk içeren, karmaşık yapılı projelerdir ve dolayısıyla sözleşme yönetimi, bu tür projelerin başarılı olması için önemli bir unsurdur. Önceki çalışmalar incelendiğinde, kamu özel ortaklıklarının sözleşme temelli olmasına rağmen daha çok finansman modeli olarak görüldüğü ve konunun bu bağlamda incelendiği ve irdelendiği görülmüştür. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında, kamu özel ortaklıklarında sözleşme yönetimi incelenmiş ve literatür taraması yapılarak, kamu özel ortaklıklarında sözleşme yönetimi yapısı ortaya konmuştur. Kamu özel ortaklıklarında sözleşme yönetimini, yönetişim ve sözleşme yönetim ekibinin kurulması, sözleşme yönetiminin planlanması, kurulması ve yürütülmesi, sözleşme değişikliklerinin yönetilmesi, performansın yönetimi, risk yönetimi, izlenmesi ve değerlendirmesi, iletişim yönetimi ve sözleşme bitişi ve varlık devri olarak ele almak mümkündür. Çalışmada, daha sonra, gelişmekte olan ülkeler olan Brezilya, Kenya, Kosova, Filipinler ve Türkiye'de yürürlükte olan yasa ve yönetmelikler, sözleşme yönetimi açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, bu ülkelerde, yönetişim ve sözleşme yönetim ekibinin kurulması, sözleşme yönetiminin planlanması, kurulması ve yürütülmesi, sözleşme değişikliklerinin yönetilmesi, performansın yönetilmesi ve sözleşme bitişi ile varlık devri için düzenlemeler olduğu fakat sözleşme yönetiminin önemli kriterlerinden olan risk yönetimi, izlenmesi ve değerlendirmesi ve iletişim yönetimi konusunda yasal çerçevede eksiklikler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In developing countries, public-private partnerships are offered as an alternative financing method for governments. Public private partnership projects are complex projects with high risk. Therefore, contract management is an important factor for the success of public private partnership projects. When the studies are examined, it is seen that although public private partnerships are contract-based, they are seen as a financing model, and investigations and studies are carried out focusing on this aspect. Therefore, in this study, literature review and examination has been conducted about contract management in public private partnerships in order to determine its structure. It is possible to consider contract management in public private partnerships as the establishment of administration and contract management team, planning, establishment and execution of contract management, managing contract changes, performance management, risk management, monitoring and evaluation, communication management and contract end and asset transfer. In this study, a number of developing countries i.e. Brazil, Kenya, Kosovo, the Philippines and Turkey are interpreted and evaluated in means of of laws, regulations and decrees, regarding contract management. According to this study, it is concluded that there are regulations in these countries for the establishment of administration and contract management team, planning, establishment and execution of contract management, managing contract changes, managing performance and ending contract and asset transfer. However, it has been observed that there are deficiencies in the legal framework regarding risk management, monitoring and evaluation and communication management, which are important criteria of contract management.