Kurumsal iletişim aracı olarak sosyal medya ve bir araştırma
Socıal media as a corporate communication tool and a research
  1. Tez No: 630225
  2. Yazar: REŞAT OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
İnternetin dünya çapında yayılması ve sosyal medyanın ortaya çıkması ile birlikte iletişimin yapılış şeklinde büyük değişiklikler yaşanmıştır. Yakın zaman içerisinde Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube iletişim için kullanılan önemli araçlar haline gelirken, bu durum kurumların, şirketlerin ve yönetimlerin dikkatini çekmiştir. Sosyal medyanın insanlara ulaşabilme ve birçok kullanım özelliğinden dolayı kurumsal yapılar resmi sosyal medya hesaplarını açmaya başlamıştır. Kurumsal iletişim bölümleri sosyal medya araçları sayesinde insanlara ulaşırken yeni duyurular, reklamlar, tanıtım ve organizasyonlar resmi sosyal medya hesaplarında kendini göstermiştir. Kurum ile birlikte hareket eden paydaşlar da bu hesaplar üzerinden kurumları takip etmiş buna karşılık kurumlar da paydaşlarına yönelik paylaşımlar yapmaya başlamıştır. Paydaşlar kurumların kendileri için yaptığı sosyal medya paylaşımlarına yorum, beğeni, tweet, retweet, paylaşım ve görüntüleme gibi etkileşim tepkileri vermiştir. Bu çalışmada pek çok içsel ve dışsal paydaşa sahip kurumlardan birisi olan 10 üniversite ele alınıp üniversitelerin resmi sosyal medya hesapları incelenerek paydaşlarına yaptığı paylaşımlar ve resmi sosyal medya hesaplarını paydaşlarına yönelik ne kadar etkin kullandığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the spread of the Internet worldwide and the emergence of social media, there have been great changes in the way communication is made. While Facebook, Twitter, Instagram and YouTube have become important medium for communication, within short time this development called the attention of institutions, companies and administrations. Due to the attribution of social media to reach people and many particularities, corporate structures started to open official social media accounts. While corporate communication departments have reached people through social media mediums, new announcements, advertisements, promotions and organisations can now be seen on official social media accounts. Stakeholders acting together with institutions followed them via these accounts and in return institutions started with publications for their stakeholders. Stakeholders reacted to publishments for them made by the institutions with comments, likes, tweets, retweets, shares and watchings. In this study, 10 universities, which are one of the institutions with many internal and external stakeholders, are handled and the official social media accounts of the universities are examined and how effectively they use the official social media accounts for their stakeholders.