Üniversitelerin kurumsal iletişim aracı olarak sosyal medya kullanımı: Vakıf Üniversitelerinin instagram sayfaları üzerine bir içerik analizi
The use of social media as the corporate communication tool of universities: A content analysis of Foundation Universities
- Tez No: 626429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILIM ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kurumsal İletişim faaliyetleri, kurum adına bilgi aktarılmasının yanı sıra kurumun çevresinden bilgi alması temeline de dayanmaktadır. Gün geçtikçe artan rekabet ortamı içerisinde Kurumsal iletişim faaliyetleri, kurumların itibarını koruması, olumlu bir imaj oluşturması ve hedef kitleleri ile olan iletişimini güçlendirmesi açısından önemlidir. Bu nedenle kurumsal iletişim çalışmaları toplumun değişmesini ve gelişmesini sağlayan üniversiteler içinde önemli hale gelmektedir. Üniversitelerin hedef kitlesi tarafından tercih edilebilir olması, toplum nezdinde değer kazanması ve bunun sonucunda başarısını arttırması için kurumsal iletişim faaliyetlerini en doğru şekilde yürütmesi gerekmektedir. Diğer tüm kurumlarda olduğu gibi üniversitelerde kurumsal iletişim faaliyetlerini yürütürken çeşitli iletişim araçlarından faydalanmaktadır. Bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişimler ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya, kurumların iletişim çalışmalarının hazırlanması ve sürdürülmesi noktasında etkili bir araç haline gelmiştir. Üniversiteler ise günümüzde kurumsal iletişim çalışmalarını gerçekleştirmek ve sosyal medyanın sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanmak amacıyla bu mecralarda yer almaya başlamıştır. Bu araştırma kapsamında, üniversitelerin kurumsal iletişim çalışmaları açısından sosyal medyayı kullanım durumları betimsel bir analizle ortaya konulmuştur. Betimsel analizlerle var olan durum ortaya konmaya çalışılmaktadır. Araştırmada, Türkiye'de faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinin Instagram sayfaları içerik analizi ile incelenmiştir. Sonuç olarak üniversitelerin kurumsal iletişim faaliyetlerinde sosyal medyayı kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate Communication activities are based on providing information on behalf of the organization as well as receiving information from the environment of the organization. In an increasingly competitive environment, corporate communication activities are important in terms of maintaining the reputation of the corporations, creating a positive image and strengthening the communication with their target audiences. For this reason, corporate communication activities are becoming more and more important among the universities that enable the change and development of the society. In order to be preferred by the target group of the universities, to gain value for the society and to increase its success as a result of this, it is necessary to carry out the corporate communication activities in the most correct way. As in all other institutions, it utilizes various communication tools while conducting corporate communication activities in universities. With the rapid changes in information communication technologies, social media, which has entered into our lives, has become an effective tool for the preparation and maintenance of recognition and promotion activities of institutions. Universities, on the other hand, started to take part in these channels in order to realize corporate communication activities and take advantage of the opportunities offered by social media. Within the scope of this research, the use of social media in terms of corporate communication studies of the universities has been revealed with a descriptive analysis. Descriptive analysis attempts to reveal the current situation. In the study, Instagram pages showing the activities of private universities in Turkey were examined with content analysis. As a result, it was seen that universities use social media in their corporate communication activities.