Bir örgütsel iletişim platformu olarak sosyal medyanın kurumsal itibar üzerindeki etkisi: Kamu sektöründe bir araştırma
The effect of social media as an organizational communication platform on corporate reputation: Case of public sector
  1. Tez No: 511237
  2. Yazar: SEDA ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER TOZKOPARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması sonucu ortaya çıkan sosyal medya, bireyleri bir araya getirerek iletişimi artıran bir platform haline gelmiştir. Sosyal medya aracılığıyla gündelik iletişimin yanı sıra ürün, hizmet ve deneyimler ile ilgili yapılan yorumların da süratli biçimde yayılabileceği çeşitli ortamlar oluşmuştur. Bu ortamların aktif kullanılmasıyla birlikte, örgütler de ürettikleri mesajların bireylere ulaşabilmesi için sosyal medyada artan oranda var olmaya başlamıştır. Sosyal medya örgütlere, paydaşları ile daha interaktif bir iletişim kurma ve paydaşların algılarından oluşan kurumsal itibarı geliştirme fırsatı vermektedir. Betimsel nitelikteki bu araştırmanın amacı, bir örgütsel iletişim platformu olarak sosyal medyanın kurumsal itibar ile ilişkisini incelemektir. İletişimin örgütsel anlamdaki önemi literatürde vurgulanmış olsa da sosyal medyanın örgütsel iletişim aracı olarak kurumsal itibar ile ilişkisi üzerine kamu sektöründe yapılan çok fazla çalışmaya rastlanmamıştır. Bu doğrultuda kurumsal itibar ile sosyal medya arasındaki ilişki, İzmir'de yaşayan sosyal medya kullanıcılarının algılamalarına bağlı olarak incelenmiş olup birinci bölümde örgütsel iletişim, ikinci bölümde sosyal medya, üçüncü bölümde kurumsal itibar kavramları detaylı biçimde açıklanmıştır. Araştırma için seçilen kurumun gerçek adına anket çalışmasında yer verilmiş olup tezin yayımında bu adın kullanımı için gerekli izinler alınamamıştır. Dolayısıyla araştırmada söz konusu kurumun adı gizlenmiş ve“X kurumu”olarak bahsedilmiştir. Son bölümde ise X kurumunun sosyal medyadaki faaliyetlerinin kurumun itibar algısı ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla düzenlenen anket çalışmasının bulguları ve yorumlarına yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, sosyal medya faaliyetleri ile kurumsal itibar algısı arasında anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, which have emerged as a result of the widespread utilization of internet and computers as well as the developments in communication technologies; have became a platform that enhances communication between individuals by gathering them together. Besides daily communication activities, various platforms have emerged through social media that positive or negative comments about a product, service or experience can spread quickly. Along with the active use of these platforms, organizations have also increasingly started to take part in social media to transmit messages they produce to individuals they offer products and services. Social media enables organizations to establish a more interactive communication with their shareholders and improve the corporate reputation that's comprised of the shareholders' perceptions. The aim of this descriptive research's to investigate the relationship between social media as an organizational communication platform and corporate reputation. Even though the importance of communication on organizational basis has been emphasized in literature, there aren't so many studies upon social media's relationship as an external organizational communication tool with corporate reputation in public sector. In this direction, the relationship between social media and corporate reputation's investigated depending on the perception of social media users living in Izmir. Within this frame; in the first chapter, organizational communication; in the second chapter, social media and in the third chapter, corporate reputation concepts are explained in detail. The real name of the organization chosen for the research is included in the questionnaire study whereas necessary permissions to use this name in the publication of the thesis couldn't be obtained. Therefore in the research, name of the relevant organization is kept hidden and mentioned as“Organization X”. In the final chapter, findings and a review of the questionnaire study is included in order to define the relationship between the social media activities of Organization X and the perception of reputation of the organization itself. In consideration of the findings obtained, it is found that there is a significant and moderate relationship between activities of social media and perception of corporate reputation.