Potasyum silikat ve azot uygulamalarının japon çiminin (zoysia japonica steud.) çim performansına etkileri
The effects of potassium silicate and nitrogen applications on grass performance of zoysiagrass (zoysia japonica steud.)
- Tez No: 630277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN DÖNMEZ, DOÇ. DR. SONGÜL SEVER MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Farklı oranlarda potasyum silikat (PS) ve azot (N) uygulamalarının Japon çiminin (Zoysia japonica Steud.) sonbahar-kış dönemi yeşil çim rengini koruyabilme ve genel çim performansı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2017-2019 yılları arasında Antalya-Türkiye'de ardışık iki arazi denemesi gerçekleştirilmiştir. Bu maksatla; 3 farklı potasyum silikat oranı (0, 3 ve 6 ml/l), 3 farklı azot oranı (0, 2.5 ve 5 g/m2) ve 2 farklı (2 kere ve 3 kere) uygulama sayısı kullanılmıştır. Deneme, 3 tekerrürlü olarak 3x3x2 faktöriyel düzende tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Bazı çim karakteristiklerinde olumlu etkiler olduğu gözlenmiştir. N+PS uygulamaları kalite, renk, çim yoğunluğu, çim indeks değeri, klorofil içeriği, ilkbaharda yeşillenme oranı ve kök kuru kuru ağırlığı değerlerini kontrole göre sırasıyla %51, %71, %38, %15, %48, %48 ve %123'e kadar artırmış, dormansi oranlarını %78'e kadar azaltmıştır. Uygulamalar bazı besin elementlerinin yaprak konsantrasyonlarını artırmış veya azaltmıştır. Tek başına PS uygulaması, genel çim performansına önemli bir fayda sağlamamıştır. N+PS uygulamaları ise Japon çiminin performansını artırmıştır. En erken yeşillenme ve daha kısa dormansi sürelerinin yüksek oranda N+PS uygulamalarında elde edilmesiyle bu uygulamaların kalite, renk ve kullanılabilirliği artırmada etkili olduğu kanaatine varılmıştır. Sonuçlar N+PS uygulamalarının sonbaharda daha geç dormansiye girme ve ilkbaharda daha erken yeşillenmeye neden olarak Japon çiminin dormansi süresini kısaltması nedeniyle, yeşil bir görünüm sağlamak için başvurulan ve pahalı bir uygulama olan üstten tohumlama (overseeding) işlemine alternatif olabileceğine işaret etmektedir. Dormansi süresinin kısaltılması ile Japon çiminin yeşil alanlarda kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Two consecutive field trials were carried out in Antalya-Turkey from 2017 to 2019 to investigate the effect of different potassium silicate (PS) and nitrogen (N) rates on fall-winter color retention and overall turfgrass performance of Zoysiagrass (Zoysia japonica Steud.). For this purpose, 3 potassium silicate rates (0, 3, and 6 ml/l), 3 N rates (0, 2.5, and 5 g/m2) and 2 application numbers (2 times and 3 times) were used. The trial was set up according to a randomized split-plot design in 3x3x2 factorial order with three replications. Positive effects were observed in some turfgrass characteristics. N+PS applications increased quality, color, grass density, grass index value, chlorophyll content, spring green-up rate, and root dry weight up to 51%, 71%, 38%, 15%, 48%, 48%, and 123%, respectively and decreased dormancy rates up to 78% compared to control. Applications increased or decreased leaf concentrations of some nutrients. Alone PS applications did not significantly affect overall turfgrass performance. N+PS applications increased the performance of Zoysiagrass. It was concluded that high dose of N+PS applications were effective in increasing quality, color, and usability by obtaining the earliest spring green-up and shorter dormancy periods in these applications.The results indicate that N+PS applications may be an alternative to overseeding, which is an expensive application that is used to provide a green coverage, due to the shortening of the dormancy period of Zoysiagrass by inducing later dormancy in the fall and earlier spring green-up. It is thought that the use of Zoysiagrass in green areas will become widespread by the shortening of the dormancy period.