Veri zarflama analizi ile maliyet performansı ölçümü: BİST tekstil sektöründe bir uygulama
Cost performance measurement with data envelopment analysis: An implementation in BIST textile sector
  1. Tez No: 630276
  2. Yazar: SÜMEYYE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte artan rekabet ve teknoloji olanakları sayesinde işletmelerin, güncel olayları takip ederek rakiplerine ve modernleşen dünyaya ayak uydurması gerekmektedir. Her işletmenin amacı, kâr maksimizasyonu sağlamaktır. Bunu başarmak için, girdi ve çıktı düzeylerini doğru tanımlamalı ve güncel olayların firmaya yansımasını doğru bir şekilde konumlandırmalıdır. İşletmelerin büyüyüp kâr elde edebilmesi için, işletme; yöneticilerine ve çalışanlarına önemli sorumluluk yüklemektedir. Bu da çalışan herkesin bilgi düzeyini optimum noktada tutmayı gerektirir. Firma yetkilileri, işletmenin niteliğine göre, girdi-çıktı düzeyini maksimum noktada kullanıp kullanmadıklarını ölçmek için bazı performans ölçüm kriterleri belirlerler. Geçmişe yönelik yapılan performans ölçümleri sayesinde, işletme yöneticilerinin işletmenin geleceği hakkında karar verip, yön tayin etmesi bakımından bazı stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Yapılan birçok araştırma sonucunda yapılan yanlışların düzeltilmesi için, performans ölçümlerinin varlığı yadsınamaz. İşletmeler, performans ölçümleri sonucunda farklı hedef ve stratejiler geliştirip istenilen optimal seviyeye ulaşabilir. Pek çok performans ölçüm modelleri mevcut olsa da, çalışmamızda veri zarflama analizi ele alınıp, elde edilen sonuçlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with increasing competition and technology innovations thanks to globalization, businesses need to follow the current events and keep pace with their competitors in an ever modernized world. The purpose of each business is to maximize profit. In order to achieve this, they should correctly define the input and output levels and accurately position the reflection of current events to their firm. In order for enterprises to grow and make a profit, the company places significant responsibility on its managers and employees. This requires that everyone's knowledge level in the firm should be kept at the optimum point. Company officials determine some performance measurement criteria to assess whether they use the input-output level at maximum, depending on the characteristics of the enterprises. Thanks to past performance measurements, business managers need to develop strategies in order to decide on the future of the business and determine direction. The importance of performance measurements cannot be denied in the correction of mistakes made as a result of many studies. As a result of performance measurements, enterprises can develop different targets and strategies and reach the desired optimal level. Although many performance measurement models are available, data envelopment analysis will be discussed in our study and the results will be examined.