Hazar gölüne dökülen Behrimaz çayının fiziksel ve kimyasal özellikleri
Physical and chemical characteristics of Behrimaz stream flowing into lake Hazar
- Tez No: 150158
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAZAR GOLU'NE DÖKÜLEN BEHRIMAZ ÇAYFNIN FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ Memet VAROL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı 2004, Sayfa : 109 Bu çalışmada, Hazar Gölü'ne boşalan akarsular içerisinde göle en fazla su ve sediment taşıyan Behrimaz Çayı'nın fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte göle taşıdığı bitki besin maddeleri ve katı madde miktarları araştırılmıştır. Araştırma Ocak (2003)-Aralık (2003) tarihleri arasında olmak üzere bir yıl sürmüş ve bu süre içinde tüm istasyonlardan her ay düzenli olarak örnek alınmıştır. Çay suyunda akım, sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen, toplam sertlik, toplam alkalinite, klorür, amonyak azotu, kjeldahl azotu, organik azot, nitrit azotu, nitrat azotu, toplam azot, ortofosfat fosforu, toplam fosfor, toplam azot konsantrasyonlarının toplam fosfor konsantrasyonlarına oranı, silikat, sülfat, sodyum, potasyum, kalsiyum, toplam katı madde, askıda katı madde, çözünmüş katı madde, biyolojik oksijen ihtiyacı ve kimyasal oksijen ihtiyacı her bir istasyon için ayrı ayrı tayin edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, hafif alkali karakterde su özelliğine sahip olan Behrimaz Çayı'nın, Hazar Gölü'ne önemli miktarlarda bitki besin maddeleri ve katı madde taşıdığı, dolayısıyla gölün ötrofıkasyona uğrama sürecini hızlandırdığı ve kıyı kısımlarının dolarak deltalaşması üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırılan parametreler genel olarak ele alındığında, su kalite kriterlerine göre Behrimaz Çayı'nın II. sınıf yani az kirlenmiş su sınıfına girdiği, ancak kirlenme olasılığı ile karşı karşıya olduğu kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hazar Gölü, Behrimaz Çayı, akarsu, su kalitesi, bitki besin maddeleri, katı maddeler. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PHYSICAL AND CHEMICAL CHARACTERISTICS OF BEHRIMAZ STREAM FLOWING INTO LAKE HAZAR Memet VAROL Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Basic Aquatic Sciences 2004, Page : 109 In this study, physical and chemical characteristics of Behrimaz Stream flowing into Lake Hazar were investigated together with amounts of plant nutrients and solids carried into the lake by this stream between January (2003) and December (2003). Five stations were chosen for this study and the samples were taken regularly at monthly intervals. Flow, temperature, pH, conductivity, dissolved oxygen, total hardness, total alkalinity, ammonia nitrogen, total Kjeldahl nitrogen, organic nitrogen, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, total nitrogen, orthophosphate, total phosphorus, silica, sulphate, sodium, potassium, calcium, total solids, suspended solids, dissolved solids, biological oxygen demand and chemical oxygen demand were determined in stream water for each station separately. The results showed that Behrimaz Stream has slightly alkaline water and carries a great amount of plant nutrients and solids into Lake Hazar thus accelarating eutrophication and filling process in the lake. Water quality parameters examined in this study have suggested that Behrimaz Stream can be included II. class water category according to water quality criteria since the stream was found to be slightly polluted. Key Words : Lake Hazar, Behrimaz Stream, running water, water quality, plant nutrients, solids. VII