Çorum kentinde kentleşme ve planlama ilişkisi
Urbanisation in Çorum city and planning relation
- Tez No: 630334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
19. yüzyıl sonrasında artan nüfus ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda kentler, kent planlama ve kentleşme üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Kent planlama Dünya'da sanayi devriminden sonra kurumsallaşmaya başlamıştır. Bu dönemden sonra kentler, kent planlama hareketleri ile gelişme göstermiştir. Türkiye'de ise yasal düzenlemeler ile kent planlama süreci 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmıştır. Ancak Türkiye'de kent planlama dinamikleri Dünya'daki örneklerinden farklı olarak gelişme göstermiştir. Dünya'da sağlık yasaları ile başlayan planlama çalışmaları, Türkiye'de göçmen nüfusun yerleşeceği alanların ve yangınlar sonucu zarar gören alanların düzenlenmesi için yapılan çalışmalar ile başlamaktadır. Türkiye'de kent planlama çalışmaları sürerken, kentleşme süreçleri de devam etmiştir. Kentleşme nüfusun artışı, sanayi ve teknolojinin gelişmesi vb. etkenlerle yoğun olarak yaşanmış ve kent planlama sürecini de etkilemiştir. Bu çalışmada kent planlama ve kentleşme ilişkisinin kentsel mekân üzerindeki etkilerinin Çorum kent örneği üzerinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Çorum kentinde kent planlama sürecinin nasıl gelişme gösterdiği ve kentleşme ile ilişkisinin nasıl olduğu incelenmektedir. Kentte planlama çalışmalarının başlangıcından itibaren yıllara göre kent planlarının ve plan değişikliklerinin incelemesi yapılarak kentleşme ile olan etkileşimin kente etkisi üzerinde değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been great numbers of studies on urban, urbanisation and urban planning in accordance with the changing needs and increasing in population after 19th century. Urban planning has begun institutionalization all over the world after the industrial revolution. Urban planning movement that emerged after that period has made a fair amount of progress. The process of urban planning in Turkey appeared with legal regulations after the mid of 19th century. However, the dynamism on urban planning in Turkey has made more distinctive progression than the examples in the world. Whereas the studies of planning begin with health legislations in the world, it begins with the studies on the adjustment of the damaged areas in consequence of fire and the areas where the immigrant population settled in Turkey. The process of urbanization has been carried on while the studies of urban planning have been in progress. Urbanization has increased as a consequence of some factors such as development in technology, industry and increase in population. In this study, it is aimed at the observation of Çorum example in aspect of the effects of urban planning and urbanization relation on urban space. In the study of Çorum urban, how the planning process has improved, and the relation of urbanization are observed. The urbanization and the relation of urbanization effect have been evaluated according to the years upon analysing the urban plans and the change in plans since the beginning of the urbanization planning studies.