Mikro ark oksidasyon işlemi uygulanmış Ti6Al4V alaşımının yapısal ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural and tribological characteristics of Ti6Al4V alloy applied micro arc oxidation process
  1. Tez No: 630427
  2. Yazar: EDA YELKENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, fosfat katkılı (MAO-F) ve alüminat katkılı (MAO-A) olmak üzere iki farklı çözelti içerisinde, MAO işleminin diğer tüm parametreleri sabit tutularak Ti6Al4V alaşımının yüzeyi seramik oksit ile kaplanmıştır. MAO işleminin ardından elde edilen kaplamaların yüzey pürüzlülüğü ve kalınlığı sırasıyla 3D yüzey profilometre ve Eddy- Current metodu ile ölçülüp faz kompozisyonları ve yüzey morfolojileri ise XRD ve SEM ile analiz edilmiştir. Tribolojik özelliklerin tayini için 1 N, 2,5 N ve 5 N'luk üç farklı yük altında, normal şartlar altında ve oda sıcaklığında alümina (Al2O3) aşındırıcı bilya ile ballon- disc aşındırma tekniği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, MAO işlemi ile Ti6Al4V alaşımının üzerinde pürüzlü ve gözenekli kaplamalar oluşturulmuştur. Kaplamaların kalınlıkları ve pürüzlülük değerleri elektrolitik çözeltisine bağlı olarak değişmiştir. Her iki kaplamanın faz kompozisyonlarının anataz, rutil ve az miktarda altlık malzemeden gelen Ti metalinden oluştuğu tespit edilmiştir. Numunelerin sürtünme katsayıları artan yükle azalmıştır. Tüm numunelerde en yüksek sürtünme katsayısı 1 N yük değerinde elde edilmiştir. Ayrıca 1 N yük altında MAO-A numunesinin aşınma hacim kaybı miktarının MAO-F numunesinden düşük olduğu görülmüştür. 2,5 N ve 5 N yüklerinde MAO-F numunesi, MAO-A numunesine göre daha yüksek bir aşınma direnci sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface of the Ti6Al4V alloy was coated with ceramic oxide in two different solutions: phosphate-added (MAO-F) and aluminate-added (MAO-A), keeping all other parameters of the MAO process constant. The surface roughness and thickness of the coatings obtained after the MAO treatment were measured by 3D surface profilometer and Eddy-Current method, respectively, and phase compositions and surface morphologies were analyzed with XRD and SEM. For the determination of tribological properties, ball-on-disc etching technique with alumina (Al2O3) abrasive ball was used under three different loads of 1 N, 2,5 N and 5 N, under normal conditions and at room temperature. According to the results obtained, rough and porous coatings were formed on the Ti6Al4V alloy by the MAO process. The thickness and roughness values of the coatings varied depending on the electrolytic solution. The phase compositions of both coatings were found to consist of anatase, rutile and Ti metal from a small amount of backing material. The friction coefficients of the samples decreased with increasing load. The highest friction coefficient was obtained at 1 N load value in all samples. It was also found that the wear volume loss of the MAO-A sample under 1 N load was lower than the MAO-F sample. At 2,5 N and 5 N loads, the MAO-F sample exhibited a higher wear resistance than the MAOA sample.