Oluklu mukavva üretim işletmesi atıksularının arıtımı
Treatment of wastewaters from the corrugated board production
  1. Tez No: 630428
  2. Yazar: DİĞDEM YAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ MAZMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, oluklu mukavva üretiminde baskı ve yapıştırma işlemlerinden oluşan atık suların koagülasyon, elektrokoagülasyon ve elektrofenton ile arıtımı araştırılmıştır. İki farklı karakteristik özelliğe sahip olan atık sular ayrı değerlendirilmiştir. Ayrıca baskı ve yapıştırma işlemlerinden oluşan atık sular eşit oranlarda karıştırılarak, atık su arıtım tesisi giriş atık suyu oluşturulmuştur. Optimizasyon çalışmalarında koagülant türü (Al2SO4, FeSO4, Fe3CI), koagülant miktarı (0,5; 1,0; 1,5; 2,5 mg/L), pH (6.0, 6.5, 7.0, 7.5), karıştırma süresi (3, 5, 7 dk), karıştırma hızı (30, 60, 90, 120, 150 rpm) ve çökme süresi (15, 30, 45 dk) parametreleri kullanılmıştır. Baskı işlemlerinden kaynaklanan atık suyun koagülasyon yöntemi ile arıtımında optimum koşullar %2 alüminyum sülfat, 30 rpm karıştırma hızı, 5 dakika karıştırma süresi ve 15 dakika çökme süresi olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda %85 KOİ, %99 renk ve %99 fenol giderimi gerçekleştirilmiştir. Yapıştırma işlemlerinden kaynaklanan atık suyun koagülasyon yöntemi ile arıtımının gerçekleştirilemediği bulunmuştur. Elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtım işlemlerinde elektrot türü (Al, Fe), pH (5, 7) ve akım yoğunluğu (75, 100 A/m2) parametreleri çalışılmıştır. Optimum şartlar Fe-Fe elektrot çifti, pH 5 ve 75 A/m2 akım yoğunluğu olarak bulunmuş ve bu koşullar altında %56 KOİ, % 46 renk ve %27 şeker giderimi gerçekleştirilmiştir. KOİ giderim veriminin arttırılması amacıyla elektrofenton çalışması yapılmış, ancak giderim sağlanamamıştır. AAT giriş atık suyunun koagülasyon çalışmasında, optimum koşullarda %79 KOİ, % 99 renk, %91 fenol ve %73 şeker giderimi sağlanmıştır. Bu çalışmada sonuç olarak, baskı işlemlerinde oluşan atık suların koagülasyon yöntemiyle ve yapıştırma işlemlerinden oluşan atık suların elektrokoagülasyon yöntemiyle arıtılabileceği bulunmuştur. Bu nedenle, oluklu mukavva üretimi sırasında oluşan atık suların karıştırılmadan arıtım işlemi uygulanmasının arıtım verimini arttıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of wastewaters by using coagulation, electrocoagulation electrofentone resulted from printing and bonding processes in corrugated cardboard production were investigated. Wastewater with different characteristics has been evaluated separately. In addition, wastewater consisting of printing and adhesion processes were mixed in equal proportions and the entrance water of the wastewater treatment plant was created. In optimization studies, coagulant type (Al2SO4, FeSO4, Fe3CI), amount of coagulant (0.5; 1.0; 1.5; 2.5 mg / L), pH (6.0, 6.5, 7.0, 7.5), mixing time (3 Parameters of 5, 7 min), mixing speed (30, 60, 90, 120, 150 rpm) and collapse time (15, 30, 45 min) were used. The optimum conditions for the treatment of waste water from printing processes by coagulation method are 2% aluminum sulfate, 30 rpm mixing speed, 5 minutes mixing time and 15 minutes settling time. Under optimum conditions, 85% COD, 99% color and 99% phenol removal was achieved. It was found that the wastewater from the bonding processes could not be treated by coagulation method. In electrocoagulation method, electrode type (Al, Fe), pH (5, 7) and current density (75, 100 A / m2) parameters were studied. Optimum conditions were found as Fe-Fe electrode pairs, pH 5 and 75 A / m2 current density ve 56% COD, 46% color and 27% sugar removal were performed in the experiments conducted under these conditions. In order to increase the COD removal efficiency, electrofenton study was performed, but the removal could not be provided. In the coagulation study of the WWTP inlet waste water, 79% COD, 99% color, 91% phenol and 73% sugar removal were achieved under optimum conditions. As a result of this study, it was found that wastewater formed in printing processes can be treated by coagulation method and wastewater from bonding processes can be treated by electrocoagulation method. Therefore, it was concluded that applying the treatment process without mixing the wastewater generated during the production of corrugated cardboard will increase the treatment efficiency.