Öğretim elemanlarının kariyer çapalarının incelenmesi: İstanbul Medeniyet Üniversitesi örneği
An investigation on the career anchors of the faculty at İstanbul Medeniyet University
  1. Tez No: 630472
  2. Yazar: SERAY DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın genel amacı; İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarının kariyer çapalarını belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, kariyer çapalarının unvan, öğrenim durumu, daha önce öğretim elemanlığından farklı bir iş yapma durumu, mevcut kurumda şu an idari görevin olup olmaması, daha önceden idari görevin olup olmaması, öğretim elemanı olarak işini isteyerek yapma, kariyer evresi, yaşam evresi, cinsiyet ve medeni durum gibi kişisel ve mesleki değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin 9 fakülte ve 1 yüksekokulunda görev yapan 671 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu kapsamda tüm evrene ulaşılmaya çalışılmış ve 432 kişi araştırmaya katılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemleri benimsenmiştir. Solmaz (2012) tarafından uyarlama çalışmaları yapılan“Kariyer Çapaları Ölçeği ”(KÇÖ) kullanılmıştır. Bu ölçek ile elde edilen veriler betimsel analiz, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H, Tukey ve LCD testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Özerklik ve Bağımsızlık öğretim elemanları tarafından en önemli olarak görülen kariyer çapasıdır. Ayrıca öğretim elemanlarının bazı kariyer çapalarının unvan, öğrenim durumu, mevcut kurumda şuan idari görevin olup olmaması, daha önceden idari görevin olup olmaması, öğretim elemanı olarak işini isteyerek yapma, kariyer evresi, yaşam evresi, cinsiyet ve medeni durumlarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to identify the career anchors of the faculty at İstanbul Medeniyet University. In line with this general purpose, it is aimed to examine career anchors regarding title, educational status, having worked in a different job, having an administrative position in their current organization, having an administrative position in their previous organizations, working voluntarily as an academician, career stages, life stages, gender and marital status. The population of the research is formed by 671 academicians employed in 9 faculties and 1 school of higher educaiton at İstanbul Medeniyet University and 432 people participated. This research has been conducted by using a quantitative method. Career Anchors Scale which was adapted by Solmaz (2012), was used. The data obtained with this scale were analyzed with descriptive analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H, Tukey and LCD test and explained in the findings section. Autonomy and Independence have been determined as the most important career anchor by the academicians. In addition, it is found that some career anchors of the acedemicians show significant differences regarding title, educational status, having an administrative position in their current organization, having an administrative position in their previous organizations, working voluntarily as an academician, career stages, life stages, gender and marital status.