Binaların farklı kısımlarında kullanılan çeşitli ısı yalıtım malzemeleri için optimum kalınlıkların araştırılması
For various heat insulation materials used in different sections of buildings to research optimum thicknesses
- Tez No: 630471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM TERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Enerjinin en fazla harcandığı sektörlerden birisi de konut olup, enerjinin doğru kullanılması durumunda büyük kazançlar elde edilmektedir. Doğru tekniklerle ısı yalıtımı uygulamalarında yakıt tasarrufu sonucunda çevre kirliliği önemli derecede azalmaktadır. Tez çalışmasında, farklı Derece-Gün bölgesine göre; Kars, Konya, Antalya ve Kocaeli olmak üzere 4 farklı şehir seçilmiştir. Belirlenen şehirlerin genel iklim özellikleri ve sıcaklık değerleri incelenmiştir. Isı yalıtımından ve ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerinden detaylıca bahsedilmiştir. Dış duvar yüzeyine ısı yalıtımı malzemesi olarak farklı kalınlıklarda cam yünü, taş yünü, XPS ve EPS kullanılmıştır. Çatı yüzeyi için farklı kalınlıklarda ısı yalıtım malzemesi olarak cam yünü seçilmiştir. Şehirlerin Derece-Gün, ortalama dış sıcaklık değerleri, ısı yalıtım malzemelerinin ısı iletkenlik katsayıları ve fiyatları, kullanılan yakıt türü olan doğal gazın yakıt ve finans veri değerlerine göre; binanın özgül ısı kayıpları, yıllık ısıtma enerjisi, yüzeylerde meydana gelen ısı kayıpları, optimum yalıtım kalınlıkları, baz alınan kalınlıklara göre hesap değerleri ve geri ödeme süreleri hesaplanmış olup, grafikler üzerinde analizler yapılmıştır. Ekonomik analiz yöntemi olarak yaşam döngüsü maliyet analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the sectors where energy is spent the most shows whether there is a residence or not, and the energy is correct. Saving fuel in thermal insulation applications with the right techniques, environmental pollution is significantly reduced. In the thesis study, according to different Degree-Day; 4 different cities have been selected as Kars, Konya, Antalya and Kocaeli. General climate characteristics and temperature measurement of the determined cities were examined. Thermal insulation and properties of thermal insulation materials are mentioned in detail. Glass wool, rock wool, XPS and EPS protected in different thicknesses as thermal insulation material on the outer wall surface. Glass wool was chosen as thermal insulation material in different thicknesses for the roof surface. According to the heat-conductivity coefficients and prices of the thermal insulation materials of the cities using Degree-Day, average external temperature, according to the natural gas fuel and financial data values, which is the type of fuel used; specific heat losses of the building, optimum heating thicknesses, optimum thicknesses used, calculation usage and payback times according to the thicknesses based on. Life cycle cost analysis as an economic analysis method.