İnternet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımının estetik dersini alan öğrencilerin akademik başarılarına ve estetik dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of internet based distance education on academic achievement and attitudes of students who take aesthetic course
- Tez No: 630500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çağdaş eğitim yaklaşımında, artık, öğretmen-öğrenci rol ve yükümlülükleri değişmiş ve sadece öğreten, bilgiyi doğrudan sunan öğretmen kimliği ile sunulan bilgiyi sorgulamadan alan, bilgiye ulaşmayı öğrenemeyen öğrenci kimliği geçerliliğini kaybetmeye başlamıştır. Öğretmen merkezli eğitim yerini farklı metotlara bırakmaktadır. Öğrencilerin üzerine de kendi öğrenmelerini gerçekleştirmek adına öğretmenler kadar yük binmektedir. Bu yaklaşımda öğretmen öğrenme sürecinde bütün sorumluluğu yüklenmez; öğrenciler de kendi öğrenme süreçlerinden sorumludurlar. Öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerine dahil ve öğrenmelerinden sorumlu oldukları internet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımı bilinen ve 2020 yılında sık kullanılan çağdaş yöntemlerinden biridir. Geleneksel eğitim yaklaşımlarında öğrenci ve öğretmenin muhakkak aynı zaman ve aynı mekanda birarada bulunmasını gerekli kılan bir durum varken internet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımı bu katılığa esneklik sunabilmektedir. İnternet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımı öğrencilerin kampüse veya okula gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle diğer eğitim yaklaşımları arasında ayrı bir öneme sahiptir. Ek olarak bu yaklaşım sayesinde ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bulundukları yerden ayrılamayan öğrencilerin de öğrencilik haklarından feragat etmelerine gerek yoktur ya da kalmayacaktır. Aynı zamanda kamuda veya özel sektörde çalışanların, mesai saatlerine uymayan örgün eğitim saatleri ve devam zorunluluğu gibi katı yönetmelikler için de alternatif bir eğitim yaklaşımıdır. Bu araştırmada internet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımının sanat eğitimi alanında uygulanabilirliğini ölçmek amacıyla Estetik dersi üzerine bir uygulama yapılmıştır. Araştırma modeli ön test-son test kontrol gruplu deneysel desendir. Araştırmanın çalışma gurubunu 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde, Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale Meslek Yüksekokulu, Tasarım Bölümü, Grafik Tasarım Programı 2. Sınıfta öğrenim gören 60 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubu, 30 öğrenci deney, 30 öğrenci kontrol grubunu oluşturmak üzere seçkisiz atama yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada uygulanan başarı testi ve Estetik dersine yönelik tutum ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Başarı testi, Estetik dersinin kazanımlara dağılımı göz önünde bulundurularak her kazanıma dair ortalama üç (3) soru olacak şekilde hazırlanmıştır. Estetik dersine yönelik geliştirilen tutum ölçeği, maddelerin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal ögeleri içermesine ve eşit sayıda olumlu ve olumsuz ifadenin yer almasına özen gösterilerek oluşturulmuştur. Deney grubuna altı (6) hafta boyunca internet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımıyla; kontrol grubuna ise yine altı (6) hafta boyunca geleneksel eğitim yaklaşımıyla Estetik dersi verilmiştir. Uygulamanın başında ve sonunda her iki gruba da başarı testi ve tutum ölçeği uygulanmıştır. Her iki grubun da başarı testleri ve tutum ölçeklerinden elde edilen veriler normal dağılım göstermiştir. Bu nedenle parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız gruplar için“t”testi tekniğinden faydalanılarak analizler yapılmıştır ve sonuçları tablo haline getirilmiş ve yorumlanmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarına yönelik incelemede internet tabanlı uzaktan eğitim yaklaşımıyla Estetik dersi verilen deney grubu lehine bir artış olduğu; tutumlara yönelik incelemede ise deney grubu lehine hafif bir dalgalanmayla birlikte genel değerlendirmede uygulama süresi baz alındığında anlamlı bir farklılık oluşmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
In the contemporary education approach, teacher-student roles and obligations have now changed and the student identity, which only teaches and presents information directly without questioning the information presented with the teacher identity, and who cannot learn to access information, has begun to lose its validity. Teacher-centered education leaves its place to different methods. The students are burdened as much as teachers in order to realize their own learning. In this approach, the teacher is not fully responsible for the learning process; students are also responsible for their own learning processes. The internet-based distance education approach, in which students are involved in their learning processes and responsible for their learning, is one of the known and frequently used contemporary methods in 2020. In traditional education approaches, while there is a situation that requires students and teachers to coexist at the same time and place, internet- based distance education approach can offer flexibility to this rigidity.The internet-based distance education approach eliminates the need for students to go to campus or school. Therefore, it has a special importance among other educational approaches. In addition, thanks to this approach, students who cannot leave their places due to economic impossibilities will not have to waive their student rights. It is also an alternative training approach for strict regulations such as formal training hours and attendance requirements that do not comply with working hours of public or private sectors. In this research, an application was made on the Aesthetics course in order to measure the applicability of the internet-based distance education approach in the field of art education. The research model is the pretest-posttest control group experimental pattern. The study group of the study consisted of 60 students studying at Kırıkkale University, Kırıkkale Vocational School, Department of Design, Graphic Design Program 2nd Year in the Fall Term of 2019-2020 Academic Year. 30 students were determined by random assignment method to form experiment and 30 students as control group. The achievement test applied and the attitude scale towards Aesthetics course were developed by the researcher. Achievement test has been prepared as an average of three (3) questions for each achievement considering the distribution of the Aesthetics course to the achievements. The attitude scale developed for the aesthetics course was created by taking care to include the cognitive, affective and behavioral elements of the items and to include an equal number of positive and negative expressions. With the internet-based distance education approach for the experimental group for six (6) weeks; The control group was taught Aesthetics with a traditional education approach for six (6) weeks. Achievement test and attitude scale were applied to both groups at the beginning and end of the application. The data obtained from the success tests and attitude scales of both groups showed normal distribution. For this reason, analyzes were made by using“t”test technique for dependent and independent groups from parametric tests, and the results were tabulated and interpreted. In the examination of students' academic achievements, there was an increase in favor of the experimental group that was taught Aesthetics with an internet-based distance education approach; In the analysis of attitudes, it was observed that there was no significant difference in the evaluation of the application period, with a slight fluctuation in favor of the experimental group.