Kişi–örgüt uyumu ve örgüt kültürü arasındaki ilişki: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between person - organization adaptation and organizational culture: An application in the banking sector
  1. Tez No: 630501
  2. Yazar: ELİF AYDOĞAN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ankara'da yer alan 345 banka çalışanı üzerinden gerçekleştirilen çalışmanın amacı kişi örgüt uyumu ve örgüt kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada Arslan vd. (2018) tarafından gerçekleştirilen çalışmada kullanılan“Kişi-Örgüt Uyumu Ölçeği”dir. Ölçek 5'li likert tipinde tek boyut ve 4 ifadeden oluşan ölçek ile Cameron ve Quinn (2006) tarafından geliştirilmiş olan geçerliliği kanıtlanmış ve alan yazında yaygın olarak kullanılan örgütsel kültür değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kişi örgüt uyumu ile örgüt kültürü arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Kişi örgüt uyumunun örgüt kültürü üzerindeki etkisinin incelendiği regresyon analizine göre bireylerin kişi örgüt uyumları örgüt kültürüü %37 düzeyinde etkilemektedir. Başka bir ifade ile örgüt kültürü düzeylerinin %37'si kişi örgüt uyumu tarafından açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, which is carried out on 345 bank employees in Ankara, is to examine the relationship between person organization and organizational culture. In the research, Arslan et al. (2018) is the“Person-Organization Compliance Scale”used in the study conducted by. The scale is a 5-point Likert-type scale with a scale consisting of 4 dimensions and has been proven valid by Cameron and Quinn (2006) and the organizational culture assessment scale, which is widely used in the literature. As a result of the research, it has been determined that there is a positive relationship between person organizational harmony and organizational culture. According to the regression analysis, in which the effect of person organizational harmony on organizational culture is examined, individuals' organizational harmony affects organizational culture at the level of 37%. In other words, 37% of organizational culture levels are explained by organizational harmony.