Gâyetü'l-İhtisâr'la el-Yâkutu'n-Nefîs'in muhteva ve yöntem açısından mukayesesi
The comparison of Gâyetü'l-İhtisâr and el-Yâkutu'n-Nefîs in terms of content and method
  1. Tez No: 630556
  2. Yazar: FATMA DAŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tezimiz Şâfiî mezhebine ait Gâyetü'l-ihtisâr ile el-Yâkutu'n-Nefîs adlı iki eserin muhteva ve üslup açısından mukayesesini konu edinmektedir. Tespit edebildiğimiz kadarıyla her iki eser arasında; yer verilen konular, konuların sıralanışı, izah tarzı vb. hususlarda birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Şöyle ki: Gâyetü'l-ihtisâr'da kısa bir eser olması hasebiyle fıkhî konuların detayına yer verilmediği gibi konuların alt başlıklarına da tafsilî olarak değinilmemiş ve fıkhî hükümler mücmel olarak beyan edilmiştir. el-Yâkutu'n-Nefîs'te ise her konunun başında bahsedilen kavramların sözlük ve terim anlamları verildikten sonra alt başlıklar zikredilmektedir. Her konuya ait rükün, şart ve hükümler hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İbadetler dışındaki hemen her konuyla alakalı rükünler ve her bir rükne ait şartlar ve hükümler birer alt başlık halinde detaylı olarak zikredilmekte ve genelde konular örneklerle birlikte izah edilmektedir. Her iki eserde de birkaç konu dışında hükümlerin dayandığı delillere yer verilmemiş ve zikredilen konular Şâfîî fıkıh eserlerine uygun bir biçimde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis aims to compare the works of Gâyetü'l-ihtisâr and el-Yâkutu'n-Nefîs, written on the sect of Shafii, in terms of content and style. As far as we can identify, there are some differences between these works in the topics covered, ordering of topics, explanation style etc. In this regard, as Gâyetü'l-ihtisâr is a short work, it does not discuss fiqh topics in detail, sub-titles are not given in detail and the fiqh-related judgements are clarified briefly. However, in el-Yâkutu'n-Nefîs, firstly, the lexical and terminological meanings of the concept mentioned is given at the beginning of each topic and then sub-titles are provided. Detailed information is given on the pillars, conditions and judgements of each topic. Apart from prayers, the pillars (rukn) of almost all topics and the conditions and judgements of each pillar are discussed in sub-titles in detail and in general the topics are explained by examples. Both works do not subject the evidence, on which judgements are based on, other than a few topics, and the topics mentioned are ordered in line with Shafii fiqh works.