Personel güçlendirme ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişki: Örgütsel yaratıcılığın aracılık etkisi
The relationship between empowerment and innovative work behavior: Mediating effect of organizational creativity
  1. Tez No: 630561
  2. Yazar: GAMZE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Personel güçlendirme, yaratıcılık ve yenilikçi iş davranışı günümüz iş dünyası için en önemli konular arasında yer almaktadır. Çünkü personel güçlendirmenin özendirildiği çalışma ortamlarında, örgütsel yaratıcılık artmakta ve buna bağlı olarak işgörenlerin yenilikçi iş davranışı gösterme eğilimleri yükselmektedir. Bu nedenle, bu kavramların birbirleriyle olan ilişkilerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Ancak önceki çalışmalarda, bu kavramlar arasındaki ilişkilerin ikili olarak ele alındığı görülmüştür. Bu çalışmada ise, personel güçlendirme ve alt boyutları ile örgütsel yaratıcılık ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiler bir arada ele alınmış ve ayrıca örgütsel yaratıcılığın, personel güçlendirmenin ve alt boyutlarının yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde aracılık rolü test edilmiştir. Araştırma verileri, Hatay ilinde faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde çalışan işgörenlerden anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmadaki verilerin istatistiksel analizini yapmak için SPSS programı kullanılmıştır. Verilere korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, personel güçlendirmenin ve alt boyutları olan anlamlılık ve yeterlilik ile özerklik ve etkinin örgütsel yaratıcılık ve yenilikçi iş davranışı üzerinde pozitif anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, örgütsel yaratıcılığın personel güçlendirme ve alt boyutlarının yenilikçi iş davranışı üzerindeki pozitif etkilerinde kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Empowerment, creativity and innovative work behavior are among the most important issues for today's business world. Because in work environments where empowerment is encouraged, organizational creativity increases and accordingly, the tendency of employees to show innovative work behavior increases. Therefore, it is important to examine the relationship between these concepts. However, in previous studies, it has been observed that the relationships between these concepts were addressed on a duplicate. In this study, the relationships between empowerment and its sub-dimensions and organizational creativity and innovative work behavior are discussed together, and the mediation role in the impact of organizational creativity, empowerment and its sub-dimensions on innovative work behavior is tested. The research data were obtained by using the questionnaire method from the employees working in a production company operating in Hatay province. SPSS program was used to make a statistical analysis of the data in the study. Correlation and regression analyzes were applied to the data. According to the findings of the research, it has been determined that empowerment and its sub-dimensions, meaningfulness and competence, and autonomy and impact have positive meaningful effects about organizational creativity and innovative work behavior. In addition to this, it has been determined that organizational creativity has a partial mediating role in the positive effects of empowerment and its sub-dimensions on innovative work behavior.