Hitit kültür ve dininin günümüz Anadolu kültürü ile benzer yanları
Similar sides of Hittite culture and religion with today's Anatolian culture
  1. Tez No: 630568
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Anadolu toprakları, tarihin en eski dönemlerinden itibaren yerleşim görmüş ve dünya tarihi açısından birçok önemli vakaya tanıklık etmiş bir bölgedir. Bu nedenle de üzerinde birçok kavim doğmuş ve yok olmuştur. Hititler ise, Anadolu topraklarına M.Ö. 2. binyılda gelmişlerdir. Hititler, o dönemde Anadolu toprakları üzerinde bulunan, otorite boşluğunu fırsat bilerek zamanla güçlenmiş ve köklü bir kültüre sahip olmuşlardır. Oluşturulan bu köklü kültür, o dönemde Anadolu coğrafyasında yaşamış olan insanlar tarafından benimsenmiş, uzun bir müddet varlığını devam ettirmiş ve nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bugün, nereden geldiğini dahi bilmeden uygulamaya devam ettirdiğimiz bazı adet, gelenek ve göreneklerin kökeni Hititlere kadar dayanmaktadır. Ayrıca Hititlerden bugüne kalmasa dahi, Hitit kültürü ve günümüz Anadolu kültürü arasında bazı benzerlikler mevcuttur. Bu benzerlikler ve Hititlerden günümüze kalan adet ve gelenekler çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anatolian lands are a region that has been settled since the earliest times in history and has witnessed many important cases in terms of world history. For this reason, many tribes were born and disappeared. The Hittites, on the other hand, came to Anatolian territories lands in the 2nd millennium BC. The Hittites had a deep-rooted culture that strengthened over time by taking advantage of the authority gap, which was on the Anatolian lands at that time. This deep-rooted culture was adopted by people who lived in the Anatolian geography at that time, it continued its existence for a long time and has been passed down from generation to generation until today. Customs, traditions and folkways that we continue to practice without knowing where they came from date back to the Hittites. In addition, even if the Hittites did not survive, there are some similarities between the Hittite culture and today's Anatolian culture. These similarities and customs and traditions from the Hittites constitute the content of the study.