Yapıştırıcı ile birleştirilmiş çevresel yapışkan yüzeyli halka kesitli çubukların mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical behavior of environmental adhesive surface ring sectioned rods combined with adhesive
- Tez No: 630590
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Malzemelerin birleştirilmelerinde meydana gelen problemleri minimize etmek ve endüstrinin birçok sektöründe kullanım alanına sahip olan benzer ya da farklı özelliklere sahip malzemelerin birleştirilmesinden gelen zorunluluktan dolayı yapıştırıcılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Metalik malzemelerin yapıştırıcılarla birleştirilmelerinde malzemenin türüne bağlı olarak yapıştırıcının belirlenmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Yapıştırma işlemlerinde; yapıştırılan malzemelerin mekanik özellikleri, yapıştırma yüzey alanı, yapıştırma açısı ve yapıştırıcının mekanik özelliklerine bağlı olarak yapışma mekanizması farklı değerler gösterdiğinden, ilgili literatür ışığında bu değerler belirli aralıklarda değiştirilerek, farklı mekanik özelliklere sahip bağlantılar yapılmaktadır. Dolayısıyla metalik malzemelerin kaynak dışı birleştirilmesini ve geliştirmesini amaçlayan araştırmalar hem akademik hem de endüstriyel çalışmalarda büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada; halka kesitli transmisyon çeliği çubukların alın alına bindirmeli olarak yapıştırılmasında çevresel yapışma yüzeyinin bağlantı mukavemetine etkisi incelenmiştir. Millerin alın alına birleştirmelerinin yapılabilmesi için erkek ve dişi kalıp olarak üretimleri yapılmıştır. İki faklı (DP 410, DP 490) yapıştırıcı ile dört farklı bindirme mesafesi (10mm, 20mm, 30mm, 40mm), dört farklı bindirme açısı (30o, 45o, 60o, 90o) ve iki farklı bindirme iç açılarıyla (15mm, 20mm) çubuklar yapıştırıcı ile birleştirilmiştir. Belirlenen parametreler doğrultusunda alın alına bindirmeli olarak yapıştırılan numunelerin çevresel yapışma yüzeylerinin mekanik davranışları incelenmiştir. Yapıştırıcıyla birleştirilmiş halka kesitli çubukların çekme ve burulma deneyleri yapılmıştır. Elde edilen deneysel verilerin grafikleri hazırlanmış ve nümerik analizlerle değerlendirilerek kıyaslanmıştır. DP 410 yapıştırıcıyla yapıştırılmış halka kesitli çubuklar DP 490 yapıştırıcıyla hazırlanmış olan çubuklara göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The joining of materials to minimize problems from occurring and having similar applications in many sectors of industry due to the necessity or from the joining of materials with different properties are widely used adhesives. Depending on the type of material, the determination of the adhesive is of great importance in combining metallic materials with adhesive. In adhesion processes; Mechanical properties of the bonding material bonding surface area, because the bonding angle adhesive and mechanical properties depending adhesion mechanism different values shown in the relevant literature by changing these values periodically is made contact with different mechanical properties. Therefore, researches aiming to combine and develop metallic materials out of the source are of great importance in both academic and industrial studies. In this study; the effect of connection of the peripheral bonding surface was examined for bonding strength as overlapping butt ring section of steel bar transmission. Male and female molds have been produced in order to make the joints of the shafts. Two different (DP 410, DP 490) adhesives with four different overlap distances (10mm, 20mm, 30mm, 40mm), four different overlap angles (30o, 45o, 60o, 90o) and two different overlap internal angles (15mm, 20mm) combined with adhesive. In accordance with the determined parameters, the mechanical behavior of the environmental adhesion surfaces of the samples adhered to the forehead is examined. Tensile and torsion tests were carried out with ring cross section rods combined with adhesive. The graphs of the experimental data obtained were prepared and compared with numerical analysis. Ring cross section rods glued with DP 410 adhesive performed better than rods prepared with DP 490 adhesive.