Bazı tarım bitkilerinde ağır metal birikiminin trafik yoğunluğuna bağlı değişimi
Change of heavy metal concentrations in some one year plants
- Tez No: 630595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ SEVİNÇ KRAVKAZ KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yüzyılda dünya nüfusu aşırı artış göstermiş, Dünya nüfusunun sürekli artması çevre sorunları ve tarım alanlarının azalmasına neden olmuştur. Tarım alanlarının azalması insaların kırsal alandan şehirlere göçünü hızlandırmıştır. Şehirlerde artan nüfus yüzünden çevre kirliği sorunları baş göstermiştir. Bu kirliliklerin en başında insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen hava kirliliği ön plana çıkmaktadır. Hava kirliliği kaynaklı kirleticiler yüzünden yıl içerisinde birçok insan hayatını kaybetmektedir. İnsanların enerji ihtiyacı karşılayan sanayi tesislerinin bacalarından çıkan gazlar, taşıtların egzozlarından çıkan gazlar, taşıtların lastiklerinin aşınması sonucu oluşan partiküller v.b. nedenlerden ötürü hava kirlilikleri olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı oluşan gazlar ve partiküller bitkilerde ağır metal birikimlerine neden olmaktadır.Ağır metaller doğada yıllarca bozulmadan kalabilmekte, toksit ve kanserojen etkileri bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı ağır metal kirliliği ve birikiminin izlenmesi gerekmektedir. Ağır metal birikimlerinin izlenmesi ve birikimlerinin tespit edilebilmesi için bitkiler kullanılmaktadır. Ancak hangi ağır metalin hangi bitkide kullanılmasının gerektiğinin belirlenmesi için yapılması gereken çalışmaların hassasiyetle ve titizlikle yapılması çok önemlidir.Bu çalışmada Ankara'da trafik yoğunluğunun farklı olduğu alanlarda yetiştirilen Cucumis sativus, Solanum lycopersicum ve Capsicum bitkilerinin meyve ve yapraklarında K, Cr, Co, Ni, Pb, Al, Cd, Ba, Ca, Na, Fe, Mn ve Mg elementlerinin trafik yoğunluğuna bağlı olarak konsantrasyonlarının değişimi belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Cr, Co, Pb, Al, Ba, Na ve Mn konsantrasyonları trafik yoğunluğuna bağlı olarak artmıştır. K, Ni, Cd, Ca, Fe ve Mg konsantrasyonlarınin ise trafik yoğunluğundan etkilenmedigi, buna karsin çevresel etkiler ile değişiklik gösterdiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The world population has increased excessively in the last century. Continuous increase in the world population has caused environmental problems and a decrease in agricultural areas. The decrease in agricultural areas has accelerated the migration of people from rural areas to cities. Environmental pollution problems arose on the increasing population in the cities. Air pollution, which affects human health negatively, comes to the fore at the beginning of these pollutions. Many people die during the year due to air pollution-induced pollutants. Gases produced in the chimneys of industrial facilities that meet the energy needs of people, gases released in the exhausts of the vehicles, particles formed as a result of the wear of the tires of the vehicles, etc. air pollution occurs for reasons. Gases and particles formed due to such reasons cause heavy metal accumulation in plants. Heavy metals can remain intact for many years in nature and have toxic and carcinogenic effects. For this reason, heavy metal pollution and accumulation should be monitored. Plants are used to monitor and detect heavy metal deposits. However, in order to determine which heavy metal should be used in which plant, it is very important to monitor it with the necessary precision and meticulousness. In this study, the traffic density of K, Cr, Co, Ni, Pb, Al, Cd, Ba, Ca, Na, Fe, Mn and Mg elements in the fruits and leaves of Cucumis sativus, Solanum lycopersicum and Capsicum plants grown in areas where traffic density is different in Ankara. It is aimed to determine the change of concentrations depending on. As a result of the study, Cr, Co, Pb, Al, Ba, Na and Mn concentrations increased depending on the traffic density. K, Ni, Cd, Ca, Fe and Mg concentrations, on the other hand, also changed with environmental effects, excluding traffic density