Alzheimer hastalarında serum soluble CTLA4 ve CD28 düzeyleri ile CTLA4 ve CD28 gen polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between CTLA4 and CD28 gene polymorphism frequency and serum levels inalzheimer's patients
  1. Tez No: 630596
  2. Yazar: BEKİR MEHMET KELLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜNEŞAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), demansın en sık sebebi olarak görülen kroniknörodejeneratif bir beyin hastalığıdır. Hastalık beyinde dejenerasyona sebep olan vedejenerasyon sonucunda günlük yaşamdaki işlevselliği etkileyecek zihinsel kayıplarlabirlikte davranış bozuklukları ve dil yeteneğini kaybetme gibi birçok sorunu beraberindegetiren bir hastalıktır. AH, patolojik olarak kapsamlı nöron kaybıyla birlikte beyinde hücreiçi nörofibril yumaklar ve hücre dışı amiloid plakların birikimi ile tanımlanır. AH'nin patogenezinde, inflamasyonun önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.Heterojen ve multifaktöriyel bir hastalık olduğu düşünülen AH'nin patogeneziniaydınlatmaya yönelik çok sayıda çalışma yapılmış olup, son yıllarda inflamasyongelişiminde T lenfositlerin rolünün ön plana çıktığı görülmektedir. T lenfositlerin immünyanıt oluşturabilmesi için aktive olmaları gerekmektedir. T lenfosit aktivasyonu için ikisinyal gereklidir. Bu sinyallerden birincisi antijen tarafından sağlanır. İkinci sinyal ise,CTLA4 ve CD28 ko-stimülatör molekülleri tarafından sağlanmaktadır. CTLA4 ve CD28sinyali arasındaki denge immün cevabın düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir.Aktive T-hücreleri yüzeyindeki CTLA4 proteini, antijen-sunucu hücreler üzerinde bulunanB7-1 (CD80) ve B7-2 (CD86) olarak bilinen B7 hücre yüzeyi molekülleri ile etkileşimegirer. Antijen sunucu hücreler üzerinde bulunan B7-1 ve B7-2 molekülleri, T hücreleriüzerinde bulunan CD28 ve CTLA4'ün bağlandığı ortak moleküller olarak işlev görür. B7-CD28 etkileşimleri T hücresi proliferasyonunu, farklılaşmasını ve hayatta kalmasınıindükler; bunun aksine, B7-CTLA4 etkileşimleri T hücrelerinin proliferasyonunu veaktivasyonunu inhibe eder. Literatürde, AH'de T hücre aracılı inflamasyonda serumsoluble (s) CTLA4 ve serum sCD28'in düzeyleri ile CTLA4 ve CD28 genpolimorfizmlerinin rolüne dair bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmamızdaCTLA4 ve CD28 düzeylerinin hastalığın patogenezine katkısı ve polimorfizmlerininhastalıkla ilişkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza 113 AH ile nörodejeneratif hastalığı ve aralarında akrabalık ilişkisibulunmayan 122 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarında CTLA4c.-318C>T (rs5742909), CTLA4c.+49A>G (rs231775) ve CD28c.17+3T>C (rs3116496)polimorfizmlerinin belirlenmesinde PCR-RFLP yöntemi, serum sCTLA4 ve serum sCD28I düzeylerinin ölçülmesinde ise mikroeliza yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, HDL, LDL,trigliserid, total kolestrol ve VLDL düzeyleri enzimatik-kolorimetrik yöntemlerleölçülmüştür.CTLA4c.-318C>T, CTLA4c.+49A>G ve CD28c.17+3T>C polimorfizmlerine aitgenotip dağılımları ve allel frekansları açısından hasta ve kontrol grubu arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (P>0.05). Aynı şekilde, hasta ve kontrolgrupları arasında serum sCTLA4 ve sCD28 düzeyleri de istatistiksel olarak anlamsızdı(P>0.05). Bununla birlikte, CTLA4c.-318 CT genotipine sahip Alzheimer hastalarında, CCgenotipine sahip olanlara göre serum sCTLA4 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlıderecede yüksek bulundu (P=0.0001). Çalışılan lipid parametreleri incelendiğinde ise hastagrubunda trigliserid ve VLDL düzeyleri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlıderecede düşük bulundu (P=0.0124).Sonuçlarımız, CTLA4c.-318C>T, CTLA4c.+49A>G ve CD28c.17+3T>Cpolimorfizmlerinin AH için bir risk faktörü olmadığını gösterebilir. Ayrıca, serum sCTLA4ve sCD28'in AH patogenezinde rol oynamadığı, dolayısıyla de Alzheimer hastalığındakiinflamasyonun T hücre kaynaklı olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a chronic neurodegenerative brain disease that is consideredthe most common cause of dementia. It is a disease that causes degeneration in the brainand causes many problems such as behavioral disorders and loss of language abilitytogether with mental losses that will affect the functionality in daily life as a result ofdegeneration. Alzheimer's disease is defined by the accumulation of intracellularneurofibrile tangles and extracellular amyloid plaques in the brain with pathologicalneuron loss. 'Tau' proteins form the main component of the neurofibrillary tangles, and amarked atrophy is observed in the brain as the disease progresses.In recent years, researchers have found that inflammation plays an important role inthe pathogenesis of Alzheimer's disease. Numerous studies have been conducted toilluminate the pathogenesis mechanisms of the disease, which is thought to be aheterogeneous and multifactorial disease, and the role of T lymphocytes in thedevelopment of neuroinflammation in the brain is known in recent years. T lymphocytesmust be activated to generate an immune response. Two signals are required for Tlymphocyte activation. The first of these signals is provided by the antigen. The secondsignal is provided by CTLA4 and CD28 co-stimulator molecules. The balance betweenCTLA4 and CD28 signal is very important in terms of regulation of immune response. TheCTLA4 protein on the activated T-cells surface interacts with B7 cell surface moleculesknown as B7-1 and B7-2 located on antigen-presenting cells. B7-1 (CD80) and B7-2(CD86) molecules on antigen presenting cells act as common molecules to which CD28and CTLA4 bind on T cells. B7-CD28 interactions induce T cell proliferation,differentiation and survival; in contrast, B7-CTLA4 interactions inhibit proliferation andactivation of T cells. In the literature, there is no study on the role of soluble (s) CTLA4and sCD28 serum levels and CTLA4 and CD28 gene polymorphisms in T cell mediatedinflammation in Alzheimer's disease. Therefore, in our study, we aimed to investigate thecontribution of serum sCTLA4 and sCD28 levels to the pathogenesis of the disease and theassociation between CTLA4 and CD28 polymorphisms and disease.III In our study, 113 patients diagnosed with Alzheimer's and 122 healty individualswithout neurodegenerative disease were included. PCR-RFLP method was used todetermine the CTLA4c.-318C>T (rs5742909), CTLA4c.+49A>G (rs231775) andCD28c.17+3T>C (rs3116496) polymorphisms in patient and control groups. Micro-ELISA method was used to measure serum sCTLA4 and sCD28 levels in serum. Inaddition, HDL, LDL, triglyceride, total cholesterol and VLDL levels were measured byenzymatic colorimetric methods.When the genotype and allele frequencies were compared between Alzheimer'spatients and control groups, no statistically significant difference was found (P>0.05).Similarly, serum sCTLA4 and sCD28 levels were statistically insignificant between thepatient and control groups (P>0.05). However, in Alzheimer's patients with the CTLA4gene c.-318 CT genotype, the serum sCTLA4 levels were found statistically significantlyhigher than patients with the CC genotype (P=0.0001). In terms of other lipid parameters,when the patients with Alzheimer's and control groups were compared, only triglycerideand VLDL values were found to be statistically low in the patient group (P=0.0124).Our results may show that CTLA4c.-318C>T, CTLA4c.+49A>G andCD28c.17+3T>C polymorphisms are not a risk factor for Alzheimer's disease. In addition,serum sCTLA4 and sCD28 cannot be said to play a role in the pathogenesis of Alzheimer'sdisease so that inflammation in Alzheimer's disease does not depend on T cell