Nötrosofik kümelerin cebirsel yapılardan modüller üzerine etkisi
The effect on modules from algebraic structures of neutrosophic sets
  1. Tez No: 630602
  2. Yazar: MİKAİL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, genel olarak bir nötrosofik M(I) kümesinin değişmeli R veya R(I) halkası üzerinde oluşturduğu nötrosofik modül yapısıyla ilgilidir. Bu tezde kuvvetli ve zayıf nötrosofik modüllerinin tanımının yanı sıra nötrosofik alt modül, nötrosofik bölüm modülü, nötrosofik lineer bağımlı küme, nötrosofik lineer bağımsız küme, nötrosofik modül tabanı ve nötrosofik modül homomorfizmaları incelenerek bulunan sonuçlar örneklerle birlikte verilmiştir. Tezin giriş bölümünde nötrosofik teorisinin tarihi gelişim süreci verilerek, nötrosofik teori üzerinde çalışma yapan araştırmacılardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise nötrosofik modüller hakkında ön bilgi olacak şekilde klasik modüller ile nötrosofik teori hakkında temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde nötrosofik modüller konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak, dördüncü bölümde ise, bazı nötrosofik genişletilmiş üçlü cebirsel yapıları incelenmiş ve nötrosofik genişletilmiş üçlü grup, nötrosofik genişletilmiş üçlü alt grup, nötrosofik genişletilmiş üçlü normal alt grup, nötrosofik genişletilmiş üçlü kosetler ve nötrosofik genişletilmiş üçlü bölüm gruplarının tanımları verildi. Konu gerekli teoremler ile desteklenerek, örnekler ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, generally, is related with neutrosophic module structure which is created with a set of neutrosophic M(I) on the ring of the a comutative R or R(I). In this thesis, In addition to the description of the strong and weak neutrosophic modules, neutrosophic submodule, neutrosophic division module, neutrosophic linear dependent set, neutrosophic linear independent set, neutrosophic module base and homomorphism of neutrosophic module have been investigated and the results have been given together with examples. In the introduction section of the thesis, the historcal development of the neutrosophic theory is given and the researchers working on the neutrosophic theory are mentioned. In the second section, basic definitions and theorems have been given about neutrosophic theory and classical modules as preliminary information about neutrosophic modules. In the third section, The subject of neutrosophic modules has been examined in detail. Finally, in the fourth section, some neutrosophic extended triplet algebraic sutructures are examined and the definitions of neutrosophic extended triplet group, neutrosophic extended triplet subgroup, neutrosophic extended triplet normal subgroup, neutrosophic extended triplet cosets and neutrosophic extended triplet quotient groups have been given. The subject is supported by the necessary theorems and explained with examples.