Siroza bağlı asitlerde spontan asit enfeksiyonu
- Tez No: 48283
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL BATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET: Bu çalışmada siroza bağlı asit nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na yatırılmış 102 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalardan asit sıvısından lökosit ve nötrofıl sayımı ile yatak başı kültür şişesine inokülasyon ve rutin biyokimyasal tetkikler yapılmıştır 11 spontan bakteriyel peritonitten (SBP) beşi, altı monobakteriyei nonnötrositik bakterasitten (MNB) biri ve 12 kültür negatif nötrositik asitten üçü hastanede eksitus olmuştur (Total hastane mortalitesi %8.8). Etken mikroorganizmalar literatür ile benzerdir. Her üç patolojik asit ile normallerin protrombin zamanı farkı, kan lökositi, serum albumini, serum direkt bilirübini, batın albumini parametreleri yönünden karşılaştırılmasında sadece normallere göre MNB grubunda anlamlı şekilde serum albumini (p=0.Q07) ve SBP grubunda da direkt bilirubin (p=0.0Q2) değerlerinin farklı olduğu görülmüştür. Bu değerlerin hiç birinin prognostik bir anlamının olmadığı izlenmiştir. Sonuçta ülkemizde de literatüre benzer oran ve özelliklerde spontan asit enfeksiyonu bulunduğu söylenebilir. Anahtar kelimeler. Spontan asit enfeksiyonu, spontan bakteriyel peritonit, siroz ABSTRACT: Spontaneous ascitic fluid infections in cirrhotic patients The purpose of this study was to determine the incidence of spontaneous ascitic fluid infections (SAI). 102 ascitic patients with cirrhosis admitted to the Division of Gastroenterology were studied. Ascitic fluid analysis; including white cell counts, routine biochemical and microbiological examinations (with bedside inoculation) were performed. Five patients out of 11 spontaneous bacterial peritonitis (SBP) cases, one out of six monobacterial nonneutrocytic bacterascites (MNB) cases, three out of 12 culture negative neutrocytic ascites (CNNA) cases died in the hospital (Total hospital mortality 8.8%). Causative organisms were similar to literature. Pathological ascitic fluids and normal ascitic fluids as well as SBP and CNNA groups were compared according to different biochemical tests; in MNB cases blood albumin and in SBP cases direct bilirubine values were significantly different (p= 0.007 and p= 0.002 respectively) from the normal ascitic fluids. These values did not have any prognostic value. The incidence, mortality and causative microorganisms of SAI in Turkey were similar to the other results obtained in different studies in literature.
Özet (Çeviri)