Bulanık ağırlıklandırılmış risk analiz yaklaşımı ve bir hastanenin acil servis biriminde uygulama
Fuzzy weighted risk analysis approach and application in the emergency department of a hospital
- Tez No: 630612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KUVVETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, tehlikelerin risk analizi için yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Bu kapsamda, literatürde yer alan farklı risk analiz tekniklerindeki olasılık, sıklık, tespit edilebilirlik parametreleri ve çalışmada tanımlanan 3 aşamalı şiddet parametresine dayalı (insan, ekipman, iş süreçleri) entegre bir risk analiz yöntemi önerilmiştir. Tüm parametre değerlendirmelerinde bulanık mantık yaklaşımı ile hesaplamalar elde edilmiş ve böylece risk önem puanlarının (RÖP) değerlendiricilerin net kestirimler yapamadığı durumlardan uzaklaştırılması amaçlanmıştır. RÖP hesaplanmasında, önerilen şiddet aşamalarının bulanık analitik hiyerarşi prosesi yaklaşımı ile ağırlıklarının belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca tehlike sayısı ve tehlikelerin önem düzeyleri uygulamadan uygulamaya değişebileceğinden mevcut tehlikelerin göz önüne alındığı bir sınıflandırma yaklaşımına ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla RÖP değerlerini baz alan ABC analizi ile yeni tehlike sınıfları tanımlanmıştır. Geliştirilen entegre yaklaşım ve risk sınıfları özel bir hastanenin acil servisinde uygulanmış olup, hastanede uygulanan mevcut risk analizi sonuçları, çalışmada önerilen bulanık değerlendirme ve ağırlıklandırma durumlarının farklı kombinasyonları ile kıyaslanmıştır. Çalışmada, 47 tehlike için önerilen Bulanık Ağırlıklandırılmış Risk Yaklaşımı ile 10 tehlikenin A sınıfında yer aldığı ve mevcut 6 tehlikenin sınıfının yükseldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new approach to risk analysis of hazards is proposed. In this context, an integrated risk analysis method based on probability, frequency, detectability parameters in the literature and 3-stage severity parameters (human, equipment, business processes) defined in the study has been proposed. All parameters are evaluated with fuzzy logic approach and therefore the risk priority numbers (RPN) are excluded from the situations where evaluators could not make clear predictions. The weights of the severity stages suggested in the RPN calculation are determined by the fuzzy analytical hierarchy process approach. Besides, a classification approach is required to take account of existing hazards because the number of hazards and the priority of hazards can vary from practice to practice. For this purpose, new hazard classes are defined by ABC analysis based on RPN values. The integrated approach and risk classes developed are applied in the emergency department of a private hospital and the results of the current risk analysis applied in the hospital are compared with different combinations of the fuzzy assessment and weighting situations proposed in the study. The study concluded that 10 hazards are in class A and the current 6 hazard classes are elevated with the proposed fuzzy-weighted risk approach for 47 hazards.