Humik asit uygulamasının şişme-büzülme potansiyeli yüksek toprakların strüktürel stabilite ölçütleri üzerine etkileri
Effects of humic acid applications on structural stability parameters of soils with high shrinkage-swelling potential
  1. Tez No: 630613
  2. Yazar: LEYLA GİZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Şişme-büzülme potansiyeli yüksek topraklarda ardışık olarak meydana gelebilecek hacimsel değişimler, özellikle büzülme esnasında ortaya çıkan çatlamalar nedeniyle bitki köklerinin zarar görmesine ve toprakta su kaybına yol açmaktadır. Bu çalışma, şişme-büzülme potansiyeli yüksek topraklara hümik asit uygulamasının strüktürel stabilite ölçütleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Ağırlık esasına göre %0.05 düzeyinde hümik asit ile muamele edilmiş toprak örneklerinde hacimsel büzülme, doğrusal büzülme, COLE-çubuk ve serbest şişme indeksi gibi toprağın strüktürel davranışını değerlendirmek için kullanılan ölçütler belirlenerek, muamele öncesi değerleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Consecutive volumetric changes in soils with high swelling-shrinkage potential cause damages to plant roots and lead water losses throughout the cracks occurring during shrinkage. This study was conducted to determine the effects of humic acid applications on structural stability parameters of soils with high swelling-shrinkage potential. Method: Structural behavior of soil were evaluated using the parameters of volumetric shrinkage, linear shrinkage, COLE-rod and free swelling index. Structural parameters were measured on soil samples treated with 0.05% humic acid on a weight-to-weight basis and compared with the control (untreated sample) values.