Horzum (Feke/Adana) çinko-kurşun cevherleşmesinin 3 boyutlu modellemesi
3D ore modeling of horzum (Feke/Adana) zinc-lead mineralization
  1. Tez No: 630611
  2. Yazar: CEREN GİZEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hazırlanan Yüksek Lisans tezinde uygulama alanı olarak, Adana ilinin kuzeydoğusunda, Kozan-Feke ilçeleri arasında kalan bölgede yer alan Kurşun-Çinko Cevherleşmesi seçilmiştir. Cevherleşmeler Horzum-Akkaya arasında K-G hattı boyunca yaklaşık 20 km'lik alanda görülmektedir. Cevherleşmenin genel duruşu KD-GB doğrultulu ve GD'ye eğimlidir. Cevherleşme kristalize kireçtaşları, dolomit ve dolomititik kireçtaşlarından oluşan orta Kambriyen yaşlı Çaltepe formasyonuna ait açık renkli kireçtaşları içinde bulunmaktadır. Cevherleşmede birincil sülfürlü mineraller; galenit, sfalerit, pirit ve az miktarda kalkopirittir. Oksitlenmiş cevher zonunda ise hidrozinkit, simitsonit, götit, limonit ve az oranda serüzit mineralleri gelişmiştir. Blok model yöntemiyle yapılan hesaplamalarda Horzum Kurşun – Çinko yatağında %5 üzeri tenörde 108000 ton rezerv tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lead-Zinc Mineralization was chosen. The mineralizations live between Horzum-Akkaya along the K-G line in an area of about 20 km. The general stance of the mineralization is NE-SW oriented and inclined to GD. Mineralization is located within the light colored limestones of the middle Cambrian aged Çaltepe formation consisting of crystallized limestones, dolomite and dolomititic limestones. Primary sulphide minerals in mineralization; galenite, sphalerite, pyrite and few photographs are chalcopyrite. In the oxidized ore zone, hydrozinkite, simitsonite, goethite, limonite and fewer serusite minerals have developed. In the calculations made by the block model method, 108000 tons of reserve determination in the grade of Horzum Lead-Zinc deposit over %5 is determined by this.