Balık patojeni staphylococcus warneri, aeromonas sobria, aeromonas hydrophila suşlarının biyofilm oluşturma yeteneklerinin elektron mikroskobi tekniği ile incelenmesi
Investigation of biofilm formation abilities of fish pathogen staphylococcus warneri, aeromonas sobria and aeromonas hydrophila strains by electron microscopy technique
  1. Tez No: 630629
  2. Yazar: BURCU KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, balık patojeni S. warneri, A. sobria, A. hydrophila suşlarının biyofilm oluşturma yetenekleri elektron mikroskobi ile incelenmiştir. Hasta balıklardan izole edilen S. warneri, A. sobria, A. hydrophila suşlarının biyofilm varlığı elektron mikroskobi ile gözlenmiştir. Biyofilm üreten suşların cam, ahşap, çelik ve fiberglas üzerindeki biyofilm oluşumları SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile de tespit edilmiştir. Ayrıca suşların biyofilm oluşum ve zamana bağlı olarak göstermiş olduğu gelişimleri 24. saatte ki inkübasyon periyodunda incelenmiştir. Adezyon testinde plaklarda oluşan bir saatlik tutunma incelendiğinde tüm patojen bakterilerin adezyon oluşturduğu bulunmuştur. Adezyon gücü A. hydrophila'da diğer patojenlere nispeten çok daha güçlü olduğu saptanmıştır. Mikroplaklarla yapılan biyofilm testinde tüm bakteriyel balık patojenleri biyofilm oluşturduğu görülmüştür. Mikroplak yönteminde en güçlü biyofilm oluşumu A. hydrophila'da bulunmuştur. A. sobria, S. warneri ve A. hydrophila suşları Congo Red Agarda kuru kristalize siyah koloni üreterek biyofilm (slime) üretimi pozitif bulunmuştur. Sonuç olarak; S. warneri, A. sobria, A. hydrophila nin değişik materyallerin yüzeylerinde biyofilm oluşturması SEM elektron mikroskobu ilede tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biofilm formation ability of Staphylococcus warneri, Aeromonas sobria, A. hydrophila strains of fish pathogen was investigated by electron microscopy. The presence of Staphylococcus warneri, Aeromonas sobria, Aeromonas hydrophila strains isolated and identified from sick fish were observed by biofilm formation by electron microscopy. Biofilm formation of biofilm producing strains on glass, wood, steel and fiberglass was also determined by SEM. Biofilm formation and development of the strains were also examined during the incubation period at 24 hour. In the adhesion test, one-hour adhesion of the plaques was examined and it was found that all pathogenic bacteria caused adhesion. Adhesion strength was found to be much stronger in A. hydrophila than other pathogens. It were showed biofilm in microplates method from all the bacterial fish pathogens. The most powerful biofilm formation in the microplate method was found in A. hydrophila. A. sobria, S. warneri and A. hydrophila strains were found to be positive for biofilm production by producing dry crystallized black colony on Congo Red Agar. As a result; S. warneri, A. sobria, A. hydrophila 's biofilm on the surfaces of different materials were detected by SEM electron microscopy.