Lumbar dejenerasyon modic değişikliklerinde fiziksel aktivite düzeyi, kassal endurans ve aerobik kapasitenin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity level, muscular endurance and aerobic capacity in modic changes of lumbar degeneration
  1. Tez No: 630765
  2. Yazar: BÜŞRA KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN SAYACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma lumbar vertebralarında Modic Tip değişiklikleri olan ve olmayan hastaların fiziksel aktivite düzeylerini, kassal enduranslarını ve aerobik kapasitelerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışma bel ağrısı şikâyetiyle polikliniğe başvuran lumbar Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) raporunda Modic Tip değişikliği olan 30 hasta (50,67 ±10,03 yıl) ve Modic Tip değişikliği olmayan (42,07 ±11,99 yıl) 30 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, eğitim durumu, mesleği, sigara kullanımı) kayıt altına alındı. Lumbar MRG sonuç raporunda Modic Tip değişikliği olup olmadığı, varsa tipi kaydedildi. Hastaların bel ağrı şiddetini belirlemek için görsel analog skalası (GAS) kullanıldı. Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek amacıyla uluslararası fiziksel aktivite değerlendirme anketi kısa formunun (IPAQ) Türkçe versiyonu kullanıldı. Hastalarda gövde ekstansör ve gövde fleksör kaslarının kassal kuvvetini ölçmek için manuel kas testi, lumbar bölge normal eklem hareket açıklığını ölçmek için standart gonyometre, ekstansör gövde kaslarının kassal enduransını ölçmek amacıyla Sorensen Testi ve aerobik kapasitelerini (fonksiyonel kapasite) değerlendirmek amacıyla da 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) kullanıldı. Modic Tip değişikliği olan ve Modic Tip değişikliği olmayan hastaların yaş ortalamaları arasında fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare physical activity levels, muscular endurance and aerobic capacities of patients with and without Modic Type Changes in lumbar vertebrae. The study was performed on 30 patients with Modic Type change (50,67 ±10,03 years) and 30 patients without Modic Type change (42,07 ±11,99 years) in the lumbar Magnetic Resonance Imaging (MRI) report admitted to the outpatient clinic with low back pain. Demographic data (age, gender, body weight, educational status, occupation, smoking) of the patients were recorded. In the MRI result report, whether Modic Type change was present or not was recorded and if Modic change was present, the type was recorded. Visual analog scale (VAS) was used to determine the severity of low back pain. The Turkish version of the International Physical Activity Assessment Questionnaire short form (IPAQ) was used to determine the level of physical activity. Manual muscle test was used to measure muscular strength of trunk extensors and trunk flexor muscles, standard goniometer was used to measure normal joint range of motion in the lumbar region, Sorensen test was used to measure muscular endurance of extensor trunk muscles and 6-minute walking test (6MWT) was used to evaluate aerobic capacity (functional capacity) in patients. There was a difference between the mean age of patients with and without Modic Type change (p0,05).