Lomber dejeneratif disk hastalığı bulunan hastalarda, spinal morfoloji ve paraspinal kas kitlesinin fonksiyonel durum ve kinezyofobi ile ilişkisi
  1. Tez No: 618350
  2. Yazar: EMRE SUALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE REŞORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Lomber disk dejenerasyonu; yaşlanma, travma, mekanik yüklenme ve genetik gibi faktörlerin oluşumunda etkili olduğu, karmaşık bir süreçtir. Uzun vadede, disklerdeki dejenerasyonla beraber vertebral kolonda, kolonu destekleyen kaslarda, ve spinal kolonun pelvise göre konumunda çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler, hastalarda fonksiyonel kayıp ve psikosomatik bulguların ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Çalışmadaki amacımız; disk dejenerasyonu olan hastalarda, spinal morfolojinin ve paraspinal kaslardaki yağlı dejenerasyonun, ağrı düzeyi , fonksiyonel durum ve kinezyofobi ile olan ilişkisini araştırmaktı. Yöntem: Çalışmamıza bel ağrısı nedeniyle polikliniğimize başvuran ve daha önce yapılan görüntüleme tetkikleri sonucunda, disk dejenerasyonu tesbit edilen 32'si kadın, 18'i erkek olmak üzere toplam 50 hasta alındı. Hastaların ayakta lateral lumbosakral grafileri üzerinden lomber lordoz, sakral slop, pelvik tilt ve pelvik insidens açıları ölçüldü. Lomber MR görüntüleri üzerinden, disk dejenerasyonu, Pfirrmann Sınıflandırmasına göre derecelendirilip, her hastanın Pfirrmann Skoru hesaplandı. Ayrıca vertebral son plaklardaki Modic değişiklikler kaydedildi. Paraspinal kaslardaki yağlı dejenerasyon Goutallier Sınıflandırılmasına göre evrelendirildi. Ağrı, vizüel analog skala ile; kinezyofobi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile; fonksiyonellik düzeyi ise Revize Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Lumbar disc degeneration is a complex process that, influenced by factors such as aging, trauma, mechanical stress, and genetic factors. In the long term, with degeneration of the discs, various changes occur in the vertebral column, paraspinal muscles, and the position of the spinal column to the pelvis. These degenerative changes, may trigger the functional loss and psychosomatic findings in patients. Our aim in the study, to investigate the spinal morphology, paraspinal muscles fatty degeneration, and their relationship between; pain, functional status and kinesiophobia in patients with disc degeneration. Methods: A total of 50 patients, 32 female and 18 male, with disc degeneration were included. Disk degeneration staging was done according to Pfirrmann Classification. Pfirrmann score of each patient was calculated and Modic changes in vertebral end plates were recorded. Goutallier Classification was used for staging fatty degeneration in paraspinal muscles. Lumbar lordosis, sacral slop, pelvic tilt and pelvic incidence angles were measured on the standing lateral lumbosacral radiographs. Visual analog scale was used for the assessment of pain; Tampa Kinesiophobia Scale was used for the evaluation of kinesiophobia, Revised Oswestry Low Back Disability Index was used to determine the functional loss.