Aile hekimlerinin astım KOAH hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' knowledge level, attitudes and behaviours on asthma, COPD
  1. Tez No: 630779
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde sağlık sisteminde önemli değişimler yaşanmış olup birinci basamak sağlık hizmetlerinde aile hekimliğinin önemi her geçen gün artmaktadır. Sağlık hizmeti sunumunda hastayı ilk ve en sık gören aile hekimleridir. Aile hekimliğine gelen göğüs hastalıkları branşı ile ilgili şikayetlerde en sık karşılaştığımız hastalıklar astım ve KOAH'tır. Bu sebeple çalışmamızda aile hekimlerinin astım ve KOAH açısından bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Eylül-Kasım 2019 tarihleri arasında aile hekimleri, aile hekimliği araştırma görevlisi ve aile hekimliği uzmanları dahil edilerek yapılmıştır. Çalışmamızın evrenini Türkiye'de aile hekimi olarak görev yapan yaklaşık 30000 aile hekimi oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü, %5 hata payı ve %95 güven aralığı ve prevalansın bilinmediği durumlar için kullanılan 0,50 sıklık değeri temel alınarak hesaplandığında 380 çıkmaktadır. Veri kaybı olasılığı düşünülerek 390 kişiye ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmaya 387 hekim katılmıştır. Toplam 35 sorudan oluşan anket aile hekimleri, aile hekimliği araştırma görevlisi ve aile hekimliği uzmanları tarafından doldurulması amaçlanmıştır. Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmamızdaki 35 soruluk anket sorularının ilk bölümü sosyodemografik verilerden oluşmuş olup, ikinci bölümü ise astım-KOAH hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışları değerlendirmeyi amaçlayan sorulardan oluşmaktadır. Bu sorular GINA 2018 ve Türk Toraks Derneği 2017 kılavuzlarından faydalanılarak hazırlanmıştır. Bulgular: Bu araştırmaya 251 aile hekimi, 31 aile hekimliği uzmanı ve 105 aile hekimliği araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 387 aile hekimi alınmıştır. Astım bilgi sorularından, en çok bilinen ilk 3 soru; %86,6 ile 'astımda en sık rastlanan fizik muayene bulgusu nedir', %85,8 ile 'hangisi astımın klinik özelliklerinden değildir' ve %72,9 ile 'astımın patofizyolojik özelliği nedir' olmuştur. KOAH bilgi sorularından toplamda en çok bilinen ilk 3 soru; %75,5 ile 'hangisi KOAH risk faktörlerinden değildir', %73,4 ile 'KOAH'ın kesin tanısı aşağıdakilerden hangisi ile konur' ve %62,5 ile 'KOAH tanımı hangisidir' olmuştur. Genel anlamda astım ve KOAH bilgi sorularına aile hekimliği uzmanı ve aile hekimliği araştırma görevlilerinin, aile hekimlerine göre daha yüksek oranda doğru cevaplar verdiği gözlenmiştir. Ayrıca lojistik regresyon sonuçlarına göre, ilçe-köy-kasabada hekimlik yapanlar, il merkezindekilere göre 2,44 kat daha fazla KOAH bilgi puanına sahip oldukları saptanmıştır. Astım ve KOAH bilgi puanlarına cinsiyet, yaş, meslekte hizmet süresi, sigara kullanma durumu, günlük bakılan hasta sayısı gibi değişenlerin etki etmediği görülmüştür. Tutum sorularından Astım-KOAH şüphesinde spirometri cihazını kullanma oranı; tüm gruplarda %12,2, aile hekimlerinde %5,6, araştırma görevlilerinde %24,6 ve uzmanlarda %12,5'tir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Our country has seen significant changes in healthcare system and the importance of family practice system within primary healthcare services is growing each passing day. In terms of providing healthcare services, family physicians see the patient first and most frequently. The most common complaints about chest diseases that we encounter in family practice centers are of asthma and COPD. Thus, in our study, it was aimed to evaluate the attitudes, behaviours and knowledge level of family physicians on asthma and COPD. Material and Method: Our study was conducted between September-November 2019 by including family physicians, family physician research assistants and family physician specialists. Our study population consists of approximately 30000 family physicians practicing their profession in Turkey. The sample size is calculated as 380, based on the 5% margin of error, 95% confidence interval and the 0.50 frequency value for cases where the prevalence is unknown. It was aimed to reach 390 people considering the possibility of data loss. 387 physicians participated in the study. The survey consisting of 35 questions in total was intended to be filled by family physicians, family physician research assistants and family physician specialists. Our research is a cross-sectional descriptive study. The first part of questions of the 35 question survey in our study consists of sociodemographic data, and the second part consists of questions aiming to evaluate the knowledge level, attitudes and behaviours on asthma-COPD. These questions were prepared using the guidelines of GINA 2018 and Turkish Thoracic Society 2017. Findings: A total of 387 family physicians including 251 family physicians, 31 family physician specialists and 105 family physician research assistants were included in this study. The 3 questions answered correctly the most among the asthma knowledge questions were; 'what is the most common physical examination finding in asthma' with 86.6%, 'which of the following is not a clinical feature of asthma' with 85.8% and 'what is the pathophysiological feature of asthma' with 72.9%. The 3 questions answered correctly the most among the COPD knowledge questions were; 'which of the following is not a COPD risk factor' with 75.5%, 'how a definitive diagnosis of COPD is given' with 73.4% and 'which of the following is the definition of COPD' with 62.5%. It was observed that generally family physician specialists and family physician research assistants had a higher rate of correct answers given to asthma and COPD knowledge questions than family physicians. Furthermore, according to the logistic regression results, it was determined that physicians practicing in counties-villagestowns have 2.44 times more COPD knowledge scores than those practicing in city centers. It was observed that variables such as gender, age, period of service in the profession, smoking and the number of patients examined daily does not affect the asthma and COPD knowledge scores. Among the attitude questions, the rate of using spirometry device in case of asthma-COPD suspicion were; 12.2% in all groups, 5.6% in family physicians, 24.6% in research assistants and 12.5% in specialists.