Eğitim aile sağlığı merkezlerinde takip edilen diyabetli hastaların hastalığa karşı tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes and effective factors of diabetic patients followed in educational family health centers
  1. Tez No: 630807
  2. Yazar: ERCAN KAVUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Diyabet, yeterince insülin üretilmediğinde veya üretilen insülinin etkin bir şekilde kullanılamadığında ortaya çıkan ciddi, kronik, metabolik bir hastalıktır ve tüm dünyada dört öncelikli bulaşıcı olmayan hastalıklartan biri olan önemli bir sağlık problemidir. Diyabet tedavisi, metabolik kontrolün sağlanması sürecinde diyabet yönetimini en iyi şekilde sağlama temeline dayanmaktadır. Diyabet hastalarının diyabet yönetiminin hedefe ulaşabilmesi için yeterli bilgi, beceri ve hastalığa karşı olumlu tutuma sahip olmaları gereklidir. Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinde izlenen diyabetli hastaların diyabete karşı olan tutum ve davranışlarını incelemek ve bu tutum ve davranış değişiklikleri ile ilişkili faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel nitelikteki araştırma, Temmuz-Aralık 2019 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı eğitim aile sağlığı merkezinde yapıldı. Eğitim aile sağlığı merkezi nüfuslarına kayıtlı, dahil edilme kriterlerine uyan ve dışlanma kriterlerini taşımayan 121 Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM)'lu hasta çalışmaya alındı. Hastalar onamları alındıktan sonra veri toplama aracı olan Sosyodemografik Özellikler Formu, Klinik Veriler Formu ve Diyabet Tutum Ölçeği (DTÖ)'nden oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler SPSS 22.0.0 programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değer olarak belirtildi. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluk durumu Kolmogrov Smirnov testi ile değerlendirildi. Analizlerde Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is a serious, chronic, metabolic disease that occurs when insulin is not produced enough or when insulin is not used effectively and is an important health problem, one of the four primary non-communicable diseases worldwide. Diabetes treatment is based on providing the best way to manage diabetes in the process of ensuring metabolic control. In order for diabetes management to achieve the goal, diabetes patients should have sufficient knowledge, skills and a positive attitude towards the disease. In this study, it was aimed to investigate the attitudes and behaviors of diabetic patients against diabetes in Atatürk University Education Family Health Centers and to identify the factors associated with these attitudes and behavioral changes. Method: Descriptive-cross-sectional research was carried out in educational family health centers of Atatürk University Family Medicine Department between July-December 2019. Who were registered in the family health centers population and did not meet the exclusion criteria 121 patients with Type 2 Diabetes Mellitus were included in the study. After obtaining the consent of the patients, a questionnaire consisting of the Sociodemographic Characteristics Form, the Clinical Data Form and the Diabetes Attitude Scale (DAS), which was the data collection tool, was applied by face-to-face interview technique. The data were analyzed with SPSS 22.0.0 program. Descriptive statistics were stated as number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum. The suitability of numerical variables to normal distribution was evaluated with the Kolmogrov Smirnov test. Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Spearman Correlation tests were used as analysis.