Three dimensional numerical modelling of recharge: Case study: Eğri creek sub-basin, İzmir
Besleme üç boyutlu sayısal modellemesi: Örnek çalışma: Eğri dere alt-havzası, İzmir
  1. Tez No: 630937
  2. Yazar: YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN TAYFUR, PROF. DR. ALPER BABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı Türkiye'deki Küçük Menderes Nehir Havzası'ndaki (KMNH) yer altı suyunun yapay beslenme potansiyelini değerlendirmektir. (KMNH), son 30 yıldır sürekli yer altı suyu seviyesi düşüşleriyle karşı karşıya kalmıştır. Havzadaki yer altı sularının çoğu, Küçük Menderes Nehri ve yan akarsularının çoğunlukla kuru olduğu yaz mevsiminde sulama için kullanılmaktadır. Havzadaki akarsular, bu dönemde alınan yağışlara tepki olarak genellikle Ekim'den Nisan'a kadar akar. Bu nedenle, yaz mevsimlerinde yoğun yer altı suyu kuyularından pompajlı su tüketimi, yer altı suyu seviyelerini önemli ölçüde azaltır ve böylece, akarsuların aktığı yağışlı mevsimlerde yer altı suyu depolama potansiyelinin yeniden doldurulmasına izin verir. Islak dönemlerde elde edilen bu fazla suyun alttaki akiferi yeniden şarj etmek için kullanılmasıyla yer altı suyu depolaması artar. Bunu başarmanın makul bir yolu, yer altı suyunun yapay olarak yeniden beslenmesi yöntemlerini uygulamaktır. Bu yöntemler, suyun yetersiz kaldığı durumlarda daha sonra kullanılmak üzere suyu depolamayı amaçlar. Bu çalışma, Küçük Menderes Nehri Havzası'nın Eğri-Dere Havzası olarak bilinen alt havzalarından birinde yapay yer altı suyu depolama potansiyelini araştırmayı ve artırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, yer altı baraj inşaatı ile birlikte yüzey yapay besleme yöntemleri araştırılmıştır. Böylece sayısal bir model yardımıyla yer altı suyu seviyelerine katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the potential for artificial recharge of groundwater in the Küçük Menderes River Basin (KMRB) in Western Turkey. (KMRB) has been faced continuous groundwater level decreases for the past 30 years. Most of the groundwater in the basin is used for irrigation in the summer season when the Küçük Menderes River and its tributary streams are mostly dry. Streams in the basin generally run from October through April in response to precipitation received in this period. Thus, extensive pumping in summer seasons reduces groundwater levels significantly, thereby allowing a groundwater storage potential to be recharged in the wet seasons when the streams are running. The groundwater storage increases by utilizing this excess water obtained in wet periods to recharge the underlying aquifer. A reasonable way to achieve this is to apply the methods of artificial recharge of groundwater. These methods aim to store water for later use when water is inadequate. This study aimed to explore and augment the potential for artificial groundwater storage in one of the sub-basins of the Küçük Menderes River Basin, known as the Eğri-Creek Basin. For this purpose, surface artificial recharge methods in conjunction with underground dam construction were investigated. So, their contributions to the groundwater levels were investigated with the help of a numerical model.