MODELING AND ANALYSIS OF PRETWISTED BEAMS HAVING PIEZOELECTRIC SMART MATERIAL
PİEZOELEKTRİK AKILLI MALZEMEYE SAHİP ÖNBURULMALI ÇUBUKLARIN MODELLENMESİ VE ANALİZLERİ
- Tez No: 630960
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, piezoelektrik akıllı malzemeleri içeren ön burulmalı kirişlerin modellenmesi ve analizi, Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, önburulmalı kiriş ve piezoelektrik tabaka için ANSYS'de APDL (ANSYS Parametrik Tasarım Dili) de SOLID45 ve SOLID5 kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Önburulma açısının elektrik alanı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling and analyses of pretwisted beams having piezoelectric smart materials are acomplished by using Finite Element Method. A computer program is developed by using APDL (ANSYS Parametric Design Language) in ANSYS with SOLID45 and SOLID5 for pretwisted beam and piezoelectric layer, respectively. The effects of the pretwist angle on electric field are analyzed