Modeling and analyses of pretwisted beams having piezoelectric smart materials
Piezoelektrik akıllı malzemeye sahip önburulmalı çubukların modellenmesi ve analizleri
- Tez No: 492580
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, piezoelektrik akıllı malzemeleri içeren ön burulmalı kirişlerin modellenmesi ve analizi, Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, önburulmalı kiriş ve piezoelektrik tabaka için ANSYS'de APDL (ANSYS Parametrik Tasarım Dili) de SOLID45 ve SOLID5 kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Önburulma açısının elektrik alanı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling and analyses of pretwisted beams having piezoelectric smart materials are acomplished by using Finite Element Method. A computer program is developed by using APDL (ANSYS Parametric Design Language) in ANSYS with SOLID45 and SOLID5 for pretwisted beam and piezoelectric layer, respectively. The effects of the pretwist angle on electric field are analyzed.