The effects of visual design principles on game experience: The case of Royal Match and Candy Crush Saga
Görsel tasarım prensiplerinin oyun deneyimi üzerine etkileri: Royal Match ve Candy Crush Saga örneği
  1. Tez No: 631028
  2. Yazar: SELEN KOYUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR EMGİN ŞAVK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gündelik oyun pazarındaki büyüme, Candy Crush Saga ve Royal Match gibi mobil üçlü eşleştirme oyunlarının artan popülaritesini yansıtmaktadır. Üçlü eşleştirme oyunlarının mekanikleri ve genel düzenleri benzer kalmaya devam ettikçe, görsel tasarımın önemi daha kritik hale gelmektedir. Bu tez, Candy Crush Saga ve Royal Match mobil üçlü eşleştirme oyunlarındaki görsel unsurların, oyun deneyimi üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla incelemektedir. Çalışma, temel tasarım ilkelerinin ve kullanıcı arayüzü unsurlarının kullanılabilirliğe ve görsel çekiciliğe nasıl katkıda bulunduğuna ve oyuncuların oyunlarla etkileşimini nasıl şekillendirdiğine odaklanmaktadır. Hem üçlü eşleştirme mobil oyuncularının hem de oyuncu olmayanların görsel tasarım unsurlarına ilişkin algıları hakkında veri toplamak amacıyla 331 katılımcıyla çevrimiçi bir anket gerçekleştirilmiştir. Kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik yaklaşımlar olarak renk kontrastı, tasarım unsurların uygunluğu ve net görsel hiyerarşinin vurgulanmasına ilişkin anket bulguları elde edilmiştir. Anket sonuçlarına dayanarak, görsel tasarım ilkelerini etkili bir şekilde kullanmaya ve estetik ile netlik arasında optimum bir denge kurmaya odaklanan gelecekteki üçlü eşleştirme mobil oyunlarının geliştirilmesi için görsel öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The growth in the casual gaming market reflects the rising popularity of mobile match-three games such as Candy Crush Saga and Royal Match. As the mechanics and layouts of match-three games remain similar, the significance of visual design is becoming more critical. This thesis investigates the visual elements in match-three mobile games Candy Crush Saga and Royal Match, in order to assess their impact on the game experience. The study focuses on how basic design principles and user interface elements contribute to usability and visual appeal, thereby shaping players' engagement with the games. An online survey of 331 participants was conducted to collect data about insights from both match-three players' and non-players perceptions of visual design elements. Survey findings were obtained regarding highlighting and the effectiveness of color contrast, harmonious design elements, and clear visual hierarchy as approaches to enhance user experience. Based on these responses, visual recommendations for developing future match-three mobile games that focus on utilizing visual design principles effectively and achieving an optimal balance between aesthetics and clarity were suggested.