Görsel sanatlar dersinde oyun temelli etkinlik tasarımının öğrenci çalışmalarına etkisi: Joan Miro örneği
The effect of game-based activity design on student works in visual arts class: The example of Joan Miro
  1. Tez No: 894921
  2. Yazar: ALİ YEŞELBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM LAÇİNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Görsel sanatlar dersi, okul öncesinden liseye kadar okul müfredatında olan en önemli bir derslerden biridir. Erken yaşlardan itibaren çocukların görsel sanatlar ile tanışması gelişimlerine çok yönlü olumlu katkılar sağladığı bilinmektedir. Görsel sanatlar dersi, öğrencilerin görsel algılarının, estetik beğenilerinin ve yaratıcılıklarının yanında duyşsal ve psikomotor becerilerini geliştirmelerini sağlar. Öğrenci bu derste, bir şeye sıradan bir nesne olarak bakmaktan çok onu imge olarak görmeyi - algılamayı, çok farklı açılardan düşünmeyi, üretimi öğrenir. Çocuk için görsel sanatlar faaliyetleri bir oyun aracına dönüşür. Oyun, bazı uzmanlar tarafından amaçsız olarak yapılan ve kendi kendini eğlendirmek için gerçekleştirilen bir eylem olarak tanımlanırken; diğerleri tarafından önemli ve belirli amaçları olan, yaratıcılığı teşvik eden, öğrenmeyi destekleyen ve istekli olmayı sağlayan eylemler olarak da değerlendirilmektedir. Oyunlar, çocukların duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerini desteklerken aynı zamanda öğrenme deneyimini daha çekici hale getirir. Öğrenciler, oyunlar aracılığıyla birçok farklı konuyu daha iyi anlama ve içselleştirme fırsatına sahip olurlar. Joan Miro'nun eserlerini kullanarak hangi oyun temelli etkinliklerin tasarlanıp uygulanabileceği ve öğrencileri süreçte aktif kılacak bu oyun temelli etkinliklerin, görsel sanatlar dersinde süreçte ve sonuçta öğrenci çalışmalarının niteliğini ve öğrencilerin beğenilerini, derse karşı ilgilerini nasıl etkilediği sorusu bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Bu araştırma, görsel sanatlar dersinde dersin kazanımlarına uygun tasarlanan sanatçı odaklı oyun temelli etkinlik tasarımlarının, süreçte ve sonuçta ne gibi etkileri ortaya çıkardığını ortaya koyarak, öğrencilerin etkinlikler boyunca ürettikleri ürünlerin niteliğini analiz ederek oyun temelli etkinliklerin öğrenci çalışmalarına etkisi belirlenmesi açısından önemli bir araştırmadır. Ayrıca bu araştırma, Joan Miró'nun bir sanat eserini üretirken en çok hangi konuları seçtiği, sanat eleman ve ilkelerini nasıl kullandığını, öğrencilerin aktif bir şekilde katılım sağlayarak, oyun temelli etkinliklerle ilginç bir şekilde ve anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmesi açısından önemlidir. Bu araştırmanın çalışma grubunu İstanbul İli, Sarıyer İlçesi Mehmet İpgin Ortaokulunda öğrenimlerine devam etmekte olan 50 sayıda 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın süresi 2023 – 2024 eğitim – öğretim yılı 2. dönemini kapsamaktadır. Araştırmaya katılanlara, Joan Miro'nun görsel sanatlar alanındaki işlerinden yola çıkarak tasarlanan oyun temelli 3 etkinlik yaptırılmış ve ortaya çıkan ürünler Sanatta Görsel Yaratıcılık Ölçeğiyle değerlendirilmiştir. Tasarlanan oyun temelli etkinlikler sürecinde not tutma, video ve fotoğraf çekimiyle gözlem yapılmıştır. Öğrencilerin görsel sanatlar dersinde oyun temelli etkinliklere ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yöneltilen sorular ve yapılan gözlemler sonucunda elde edilen veriler, öğrencilerin bu tür etkinlikleri büyük bir heyecanla beklediklerini ve çalışmalara istekli bir biçimde katıldıklarını ortaya koymuştur. Öğrenciler, gerçekleştirilen etkinliklerin kendilerine keyif verdiğini ve mutluluk hissettirdiğini, aynı zamanda hayal güçlerini geliştirdiğini ifade etmişlerdir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun oyun temelli etkinliklere ilgili ve memnun oldukları görülmüştür. Görsel sanatlarda oyun temelli etkinliklerin uygulandığı çalışma grubunun grup ortalama puanları 91.50'dir. Ortaya çıkan bulgular ışığında, 91,50 grup ortalamasıyla ortaya çıkan görsellerin niteliklerinin yüksek ve öğrencilerin görsel yaratıcılıklarına etkili olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu elde edilen sonuçlara göre, oyun temelli etkinliklerin öğrencilerin başarıları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Elde edilen sonuçlara göre; çalışma grubundaki kız ile erkek öğrencilerin puanları arasında anlamlı farklılık vardır. Gruptaki kız öğrencilerin puan ortalamasının sonuçları 97,25; gruptaki erkek öğrencilerin puan ortalaması sonuçları 88,79 şeklindedir. Uygulamanın kız öğrenciler açısından daha başarılı olduğunu elde edilen verilere göre tespit edilmiştir. Oyun temelli etkinlik tasarımı etkinliklerinin öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediği ve görsel sanatlar dersine yönelik öğrenci bakış açılarını olumlu yönde değiştirdiği belirlenmiştir. Oyun yoluyla öğrenme sürecine katılan öğrencilerin öğrenmeyi keyifli bir deneyim olarak algıladıkları gözlemlenmiştir. Sanatçı odaklı, oyun temelli etkinlik tasarımı yönteminin öğrencilerin kendi çalışmalarını tasarlarken kullandıkları renk ve çizgi çeşitliliğinin arttığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin, oyun temelli etkinliklerde sanatçı Joan Miro'dan hareketle tasarımlarında kullandıkları farklı renk ve biçim tercihleri, özgün yaratımların ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Bu bağlamda, sanatçı odaklı oyun temelli etkinlik tasarımı yönteminin eğitim-öğretim süreçlerinde kullanılmasının öğrenci başarısını artırdığı ve öğrencilerin görsel sanatlar dersine olan ilgilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Görsel sanatlar eğitiminde sanatçı odaklı, oyun temelli etkinliklerin uygulanması, ihtiyaçları anlamak ve gelecekte yapılacak çalışmalara dair fikirler sunabilecek güncel bir çalışmanın alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The visual arts course is one of the most important subjects in school curricula, ranging from preschool to high school. It is well established that early exposure to visual arts contributes to children's development in multifaceted ways. The visual arts course enables students to enhance their visual perception, aesthetic appreciation, creativity, as well as their emotional and psychomotor skills. In this course, students learn to see objects not merely as simple items but as images, to think from various perspectives, and to engage in production. For children, activities in visual arts become a medium for play. While some experts define play as aimless action done for self-entertainment, others view it as intentional actions with significant purposes, promoting creativity, supporting learning, and fostering engagement. Games support children's emotional, social, and cognitive development while also making the learning experience more engaging. Through games, students have the opportunity to better comprehend and internalize various topics. The problem of this study revolves around the question of how game-based activities, designed using Joan Miró's artworks, can be conducted to actively engage students and how these activities impact the quality of student work and their interests and motivations toward the visual arts course. This research is significant as it reveals the effects of artist-focused game-based activity designs, aligned with the course objectives, on both process and outcome, by analyzing the quality of the products produced by students during these activities. Additionally, this research is important in understanding which themes Miró frequently selected in his artworks, how he utilized artistic elements and principles, and how students can achieve interesting and meaningful learning through active participation in game-based activities. The study group consists of 50 fifth-grade students attending Mehmet İpgin Middle School in the Sarıyer District of Istanbul. The duration of the research encompasses the second semester of the 2023-2024 academic year. The participants engaged in three game-based activities designed based on Joan Miró's works, and the resulting products were evaluated using the Visual Creativity Scale in Art. Observations were made through note-taking, video recording, and photography throughout the game-based activities. The responses to the questions posed to determine students' views regarding the game-based activities in the visual arts course, along with the data gathered from observations, revealed that students eagerly awaited these types of activities and participated willingly. Students expressed that the activities provided them with enjoyment and happiness while also enhancing their imagination. It was evident that a significant majority of students were both interested in and satisfied with the game-based activities. The average group score for the working group where game-based activities were implemented in visual arts was 91.50. In light of the findings, it is observed that the quality of the visuals produced, which resulted in a group average of 91.50, was high and effectively influenced the students' visual creativity. Therefore, according to these results, game-based activities have a positive effect on the students' achievements. The results indicate that the average score of female students in the group is 97.25, while that of male students is 88.79. The data suggests that the application was successful from the perspective of female students. It has been determined that the design of game-based activities positively impacts student success and alters students' perspectives toward visual arts lessons in a favorable manner. Students who participated in the learning process through play perceived learning as an enjoyable experience. It has been observed that the artist-centered, game-based activity design method contributed to an increase in the variety of colors and lines used by students in their own works. The different color and shape choices employed by students in designs inspired by the artist Joan Miró during game-based activities facilitated the emergence of unique creations. In this context, it has been concluded that the use of artist-centered, game-based activity design methods in educational processes enhances student success and positively influences students' interest in visual arts lessons. The implementation of artist-centered, game-based activities in visual arts education is believed to contribute to the field by providing insights that can help understand needs and inform future endeavors.