Dijital oyun tasarımı bağlamında duygu aktarımı ve bir 2B platform oyunu uygulaması
Emotion transmission in the context of digital game design and a 2D platformer game implementation
  1. Tez No: 991037
  2. Yazar: BATUHAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZA SOYLUÇİÇEK VURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada iki boyutlu (2B) platform oyunlarında duygusal aktarım konusu incelenmiştir. Sıklıkla ticari bir eğlence aracı olarak görülebilen bu tür, aslında sanatsal ve duygusal etkiler yaratma potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda 2B platform oyunlarında duygu aktarımını en üst düzeye çıkaracak uygulamaların neler olduğu sorusu üzerinde durulmuştur. Böylece hem konu üzerine bir çalışma çerçevesi oluşturmak hem de bu türün duygusal potansiyelini açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada hem kuramsal hem deneye dayalı yöntemlerden faydalanılmıştır. Alanyazın taraması, oyun incelemeleri, özgün bir oyun prototipinin oluşturulması, oyuncu testi ve anket yöntemleri kullanılmıştır. Kuramsal araştırmada dijital oyun ortamında grafik tasarım, duygu, duygusal tasarım konuları ele alınmış ve dijital oyunların hikâye, anlatı, dünya, çevre, karakter, arayüz gibi bileşenleri bu bağlamda araştırılmıştır. Kuramsal araştırmanın devamında 2B platform oyunlarının işlevsel yönü ve bunun etkisiyle oluşan tipik görsel yapısı incelenmiştir. Oyun incelemeleri bölümünde alanyazın taramasından elde edilen bulgulara dayanılarak belirli 2B platform oyunları seçilmiş ve inceleme kriterleri belirlenmiştir. Bu bölüm önceki bulguların örnekler araştırmanın amacı kapsamında belirlenen kriterlerle üzerinden incelenerek genişletilmesini sağlamış ve sonraki aşama için ilham kaynağı olmuştur. Sonraki bölümde önceki bulgulardan hareketle özgün bir 2B platform oyunu prototipi geliştirilmiştir. Bu uygulama çalışmasında duygusal tasarım kuramı çerçevesinde belirlenen grafiksel, anlatısal ve mekanik ilkeler somut bir oyun deneyimine dönüştürülmüştür. Prototip üzerinden gerçekleştirilen oynanış testleri ve anket çalışmasıyla, grafik tasarımın oyuncu üzerindeki duygusal etkileri ve hikâye ile kurulan bağ nicel ve nitel verilerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, görsel atmosferin ve oyun-anlatısal uyumun duygu aktarımındaki belirleyici rolünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the topic of emotional transfer in 2D platformer games. Although this genre is often seen as a commercial entertainment vehicle, it has the potential to create artistic and emotional experiences. In this context, the study focuses on the question of what applications can maximize emotional transfer in 2D platformer games. Thus, the aim is both to establish a framework for research on the subject and to reveal the emotional potential of this genre. Both theoretical and experimental methods were used in the research. Literature review, game analysis, creation of an original game prototype, player testing and survey methods were employed. The theoretical research addressed topics such as graphic design, emotion, and emotional design in the digital game environment, and investigated components of digital games such as story, narrative, world, environment, characters, and interface in this context. Following the theoretical research, the functional aspect of 2D platformer games and the typical visual structure resulting from this effect were examined. In the game analysis section, specific 2D platformer games were selected, and review criteria were established based on findings from the literature review. This section expanded on previous findings through examples and served as a source of inspiration for the next stage. In the next section, an original 2D platformer game prototype was developed based on the previous findings. In this application study, the graphical, narrative, and mechanical principles defined within the framework of emotional design theory were transformed into a concrete gaming experience. Playability tests and a survey conducted on the prototype analyzed the emotional effects of graphic design on players and the connection established with the story using quantitative and qualitative data. The findings show the decisive role of visual atmosphere and ludo-narrative harmony in conveying emotions.