Dynamics and bioinformatics of microbial spoilage ecology of kefir
Kefirin mikrobiyal bozulma ekolojisinin dinamikleri ve biyoinformatiği
- Tez No: 631035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE HANDAN BAYSAL, DOÇ. DR. EFE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 5 farklı ticari süt bazlı kefir içecek ürününün buzdolabında depolama sırasında mikrobiyolojik özellikleri, bakteri bileşimi ve mikrobiyal stabilitesinin karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Mikrobiyolojik yük ve kompozisyonları belirlemek için süt kefir içecekleri için toplam mezofilik aerobik bakteri, maya ve küfler, laktik asit bakterileri, Lactobacilli, Lactococci, total koliformlar ve E.coli kültürel konvansiyonel analizlerle incelenmiştir. Elde edilen verilere göre örneklerin mikrobiyolojik ve hijyenik özellikleri kabul edilebilir bulunmuştur. Kefir içecek örneklerinin bakteri yükü toplam canlı aerobik mezofilik bakteriler (TAMB) için 7.086 ile 8.794 log10 cfu.ml-1, laktik bakteriler (LAB) için 6.792 ve 8.382 og10 kob.ml-1,
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to characterize the microbiological properties, bacterial composition, and microbial stability of 5 different commercial milk kefir beverage products during refrigerated storage. In order to determine the microbiological load and compositions, total mesophilic aerobic bacteria, yeast and molds, lactic acid bacteria, Lactobacilli, Lactococci, total coliforms, and E.coli were investigated by cultural conventional analysis for milk kefir beverages. According to the obtained data, microbiological and hygienic characteristics of the samples were found acceptable. The bacterial load of the kefir beverage samples ranged between 7.086 and 8.794 log10 cfu.ml-1 for viable total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), 6.792 and 8.382 og10 cfu.ml-1 for lactic bacteria (LAB),