Bankacılıkta otomasyon
Automation in banking
  1. Tez No: 63111
  2. Yazar: FERRUH BASKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüzde bir bankanın gerek sektör içi, gerekse yeni finansal hizmet sunucularından kaynaklanan yoğun rekabet ortamında başarılı olabilmesi, kapital dışında müşterilerinin gerçek ihtiyaçlarını anlayabilmesine bağlıdır. Bu gereksinimler doğrultusunda oluşturulacak ürünlerin, teknolojinin sağladığı olanakları kullanarak yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın, en hızlı şekilde müşterinin beklediği hizmet kalitesinde sunulması, bankanın hem mevcut müşteri kitlesini korumasını, hem de yeni müşteri kitleleri oluşturmasını sağlayacaktır. ! Bu hizmetlerin müşterilere kolaylıkla karşılayabilecekleri maliyetlerle sunulması, aynı zamanda bankanın karlılığının operasyon maliyetleri düşürmesiyle ve banka için karlı ürünleri müşterilerine yaygın bir şekilde ulaştırmasıyla sağlanabilir. Doğru teknolojik altyapının oluşturulması operasyon maliyetlerini düşürerek, şubelerin yanında ev ve işyerlerinde kullanılacak PC'Ier, kişisel bankacılık makineleri, telefon, posta, pazarlama kadrosu gibi dağıtım kanallarının etkin kullanılmasını sağlamaktadır. Banka müşterilerinin iş ve özel yaşam arasındaki uzaklıkların genişlemesiyle, bankacılık işlemlerini uzaktan gerçekleştirmek bankalar için bir gereksinim olmuştur. İlk olarak bankamatikler ile şube ile şube dışına çıkan bankacılık işlemleri, mağazalardaki satış terminalleri ile genişlemiştir. Ardından hesap ile ilgili bilgi almak veya ödemeleri düzenlemek için posta telefon hizmetleri kullanılmaya başlanmıştır.Böylece dünya çapında şubesiz bankacılık işlemleri yaygınlaşmaya başlamış bunun etkileri Türkiye'de de görülmüştür. Müşterilerinin bu isteğine karşılık bankalar, bankacılık hizmetlerini müşterilerinin evlerine kadar götürmek için verimli yönetim anlayışına girmişlerdir. Günümüzde bireysel bankacılığın büyük bölümünü oluşturan ev bankacılığı artık bankalar tarafından bir seçenek yerine gelecekteki hizmetleri ve müşterilerinin memnuniyeti için bir zorunluluk halini almıştır. Bugün, birçok uygulamada müşterinin yapacağı seçim veya hesap numarası telefonun tuşları ile girilmektedir. Yeni teknoloji olan akıllı telefonlar ise, online bilgiye erişim için müşterilere daha güçlü bir araç sağlamaktadır. Bu telefonların ekranlarında daha ayrıntılı bilgi görüntülenebilmekte ve istenilen işlemler yine bankanın ana bilgisayar sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bütün bu- gelişmeler sayesinde banka müşterileri, finansal işlemleri evinden, iş yerinden veya arabasından gerçekleştirebilmektedirler. Telefon ile yapılan çağrılar kısa sürede sonuçlandığından, şubeye gitmeden kısa sürede işlemler gerçekleşmektedir. Telefon ile servis 7 gün 24 saat verilebileceğinden, sağlık durumundan, iş yoğunluğundan, veya şubeye olan uzaklığından dolayı şubelere gidemeyen kişiler hizmet alabilmektedirler.Ayrıca tatil günlerinde veya iş gezileri sırasında işlem yapmak için ideal çözümler sunulmaktadır. Teknolojik yeniliklerin kullanıldığı bankalarda, verimlilik ve karlılığa etkileri önemli oranlardadır. Ayrıca kullanım kolaylıkları, pazar paylarının artması gibi bir çok faydaları da vardır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Today, success of a bank depends on its capability to satisfy actual needs of its clients, apart from its capital, under such severe competition conditions stemming both from the sector itself and suppliers of financial services. Offering the products developed in accordance with these requirements to the clients in the most quick way, without being restricted by limitations in terms of time and place, drawing on the advantages offered by technology to ensure the quality tailored to customer needs will result in maintenance of the available client population as well as formation of new ones. Keeping the cost of such services at a level that can be easily affored by clients would be possible through reducing the cost of operations by means of profitability of the bank, along with offering the products which are profitable for the bank to the clients as widely as possible. Formation of a proper infrastructure reduces the cost of operations and ensures efficient use of distribution channels such as home and office PC's, personal banking instruments, telephone, postal services and marketing staff. As the distance between the business life and private life of bank clients has grown, remote banking operations are now essential for the banks. The banking operations, going out of the branch offices for the first time when the ATM's were introduced, have extended through sale terminals at shops. Afterwards, postal and telephone services were introduced to provide information about accounts or şrrange payments. So, remote branch banking operations have become a worldwide practice, which affected Turkey as well. Upon this demand of clients, the banks adopted the concept of efficient management to extend the banking services to the homes of clients.IV The home banking which constitutes the major part of individual banking today is not an option, but a necessity for the banks, cosidering their future services and satisfaction of the clients. Today, the widespread practice involves dialing the telephone numbers to set up the option or to reach the account number. The intelligent telephones of the advanced technology offers the clients a more powerfull instrument to access online information. The screens of these telephones display more detailed information and the operations needed can be effected again with the main computer system of the bank. Owing to-all such developments, the bank clients can carry out the financial transactions from their homes, offices or cars. As the telephone calls are finalized quickly, the transactions, can be made without going to branch offices. As the telephone services offered 24 hours a day for 7 days, for those who cannot go to branch offices due to limitations in terms of health, work or distance services are available again. Further, ideal solutions are offered in holiday times or to business travelers. ı The banks which uses technological innovations enjoy high ratios of efficiency and profitability, along with other advantages such as growth of market shares.