Avrupa ve Türkiye'de bireysel bankacılık uygulamaları
Private banking at Europe and Turkey
- Tez No: 63112
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Dünyada kuşaklar boyu bireylerin servetleri ve bunların korunması konusu, her zaman insanlar için önem taşıyan bir konu olmuştur. Servet sahipleri, ister miras yoluyla, isterse kendi girişimleri sonucu sahip olmuş olsun, bu servetleri kendinden sonra gelecek nesillere bırakmak isterler. Bunun doğal sonucu olarak bu konuda uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç duyarlar. Bireysel Bankacılık, nesillerdir bu şekildeki seçkin müşterilere hizmet vermektedir. Bireysel Bankacılığın ana amacı olan servetin korunması, günümüzde gelişen teknoloji ve bankacılık tekniklerinin artması sonucu daha güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Müşteriler dünyaya oldukça yayılmış bilgi kaynakları ve iletişim ağları sayesinde daha bilinçli hale gelmiş ve bu da rekabeti arttırdığı gibi Bireysel Bankacılıkta verilen hizmetlerin kalitesini arttırmıştır. Avrupa'da ve tüm dünyada giderek artan ticaret hacmi, bireysel zenginlikleri oldukça arttırmış ve bunun sonucunda da Bireysel Bankacılığın toplam bankacılık faaliyetleri içindeki payı gün geçtikçe artmıştır. Sonuçta Bireysel Bankacılık pazarı çok büyük bir hacime ulaşmış ve gelişmiş ülkelerin birçoğunun bankacılık sektöründe vazgeçilmez bir unsur olarak yerini almıştır. Türkiye'de Bireysel Bankacılık adı altında uygulanmakta olan birtakım hizmetler aslında ingilizce“Private Banking”teriminin karşılığı olan Bireysel Bankacılığın kapsamında olan hizmetlerdir. Bireysel Bankacılığı tam anlamıyla yapabilmek için gereken kurallar ve bankacılık yapısındaki değişiklikler sağlandığı takdirde Türkiye, gerek Orta Doğu' da gerekse Avrupa'da önemli bir Bireysel Bankacılık merkezi haline haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since centuries, the Private Wealth Management has always been the uttermost important subject for the wealthy people. The rich people always wants their family fortunes to be transmitted to the future generations whether it had been accomplished by entrepreneurial activity or by inheritance. And to be able to do this, they need investment professionals. Private Banking has been serving to these kinds of clients for generations. As the main purpose of Private Banking is the protection of the private wealth, it became easier to obtain this purpose by means of developing computer technology and banking techniques. The clients had became more conscious on Private Banking by the network systems spreaded all over the world. And this results in both competition and high quality Private Banking services. The increasing volume of the world trade had caused an increase in private wealth and thus the rate of Private Banking among the other banking services had been risen enormously. Finally the Private Banking market had risen to a big volume and had taken its permanent places in the finance sectors of the developed countries. Private Banking carried out at Turkey is actually only some parts of the Private Banking services. If the necessary changes and the regulations can be done to make International Private Banking in Turkey, then Turkey will probably be an important Private Banking Center in both Europe and Middle East.