Sürdürülebilirlik felsefesiyle tasarlanmış dizüstü bilgisayar sehpası önerisi
- Tez No: 816061
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sanayi Devrimiyle birlikte seri üretime geçiş doğal kaynak kullanımını ciddi bir biçimde arttırmıştır. Endüstriyelleşmenin dünya üzerindeki etkisi giderek olumsuz bir hal almıştır. Teknolojide yaşanan bir dizi gelişme sanayi devrimleri hız kazanmıştır. Üretim bantlarının uygulama süreçlerindeki ham madde kayıpları, enerji israfı, su kaynaklarının kontrolsüz kullanımı ve çevre kirliliği gibi nedenlerle çevre dostu yöntemler aranmaya başlamıştır. Sürdürülebilirlik kavramının çıkışıyla endüstriyel seri üretimde farklı metotlar denenmektedir. 4.Sanayi Devrimiyle Almanya'da temelleri atılan Endüstri 4.0 yöntemleri endüstriyel tasarımda sürdürülebilirliği amaçlamaktadır. Oluşturulan ağ sistemiyle ürünlerin prototiplenmesi, simüle edilmesi, eklemeli yöntemlerle işlenmesi, veri tabanı oluşturularak bilgisayarlar arası senkronizasyon sağlanması amaçlanmıştır. Teknolojik gelişmelerle her gün çağ atladığımız yeni çalışma modelleri de ortaya çıkmaktadır. Evden çalışma modeli gittikçe yaygınlaşan bir kavram olmaktadır. Bu modelde evden çalışma sistemi genellikle bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Dizüstü bilgisayarlarla uzun saatler boyunca çalışmak fizyolojik açıdan olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kullanıcının konforunun ön planda olduğu bir bilgisayar sehpası oldukça gereklidir. Endüstri 4.0 ve sürdürülebilirlik düşünülerek geliştirilmiş bir ürün tasarımı literatürde bulunmamaktadır. Bu konuda literatüre katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, the transition to mass production has significantly increased the use of natural resources in order to meet individuals' wants and needs. While scientists have contributed to the development of technology through their studies, they have also harmed the environment by using limited natural resources as if they were unlimited. Problems such as global warming due to climate change, air pollution caused by emissions from factories, water scarcity due to mass production and consumption, and challenges in raw material supply have emerged. In recent times, the impacts of these problems have become more noticeable, bringing the issue of sustainability to the forefront. As new era business models emerge, office usage has decreased and the workfrom-home model has been adopted by companies. As the model of working long hours at a computer at home becomes more widespread, there is an increasing need to create ergonomic workspaces that encompass both the computer and the individual. There are various studies in the literature on this subject. Initially, interior architectural studies that consider the individual's relationship with the space have been examined. The solution proposals found in these designs consist of designs that encompass all the necessary elements such as desk, chair, and storage areas, as well as designs that focus on the ergonomics of the desk and chair, which are highlighted by the use of 3D-printed leg details. Disadvantages of such designs include being specific to the dimensions of the applied space, causing space loss due to their fixed nature, or occupying a specific area within the space. Stand designs specifically designed for computers have also been examined in the literature. Two types of products stand out. The first type includes products designed as intermediaries in terms of the position of the computer with the desk, aiming to provide ergonomic use for the user. Although these products are suitable for industrial production, they have not yet provided a solution to the user, chair, and unit issues. On the other hand, stands designed for the user to comfortably use the computer provide mobility and ease of storage. However, when evaluating these products in terms of material usage, it has been observed that sustainability is lacking. Therefore, it is crucial to adopt a sustainable approach in industrial design considering the needs that arise with the widespread adoption of the work-from-home model. Environmentally friendly designs should be developed, taking into account factors such as material selection, energy efficiency, and recyclability. Additionally, designs that offer flexibility and mobility, and can be customized according to the user's needs, are important. In this way, the emerging needs associated with the work-fromhome model can be met in accordance with the principles of sustainability, creating healthy work environments