When certain relative projectivity and injectivity conditions imply the global projectivity and injectivity
Bazı bağıl projektiflik ve injektiflik koşullarının global projektifliği ve injektifliği gerektirdiği durumlar
- Tez No: 631184
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BÜYÜKAŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir sağ R-modül M, eğer sağ R-modül R'ye göre projektif oluyorsa bu durumda M modülüne R-projektif denir. Bu tezin ilk kısmında üzerindeki tüm tekil olmayan sağ modüllerin R-projektif olduğu halkalar ile ilgileniyoruz. Bir sağ tekil olmayan R halkası için, sağ R modül R'nin sonlu Goldie ranka sahip olması ve tüm tekil olmayan sağ R-modüllerinin R-projektif olmasının ancak ve ancak R halkası sağ sonlu Sigma-CS ve düz sağ R-modülleri R-projektif olan bir halka ise sağlandığını kanıtladık. Daha sonra, tekil olmayan injektif sağ modül sınıfının R-projektifliğini ele aldık. Sonlu sağ Goldie ranka sahip sağ tekil olmayan halkalar üzerinde tekil olmayan injektif sağ modüllerin R-projektifliğinin halkanın injektif bürümü olan E(R_R)'nin R-projektif olmasına denk olduğunu gösterdik. Bu tezde, ikinci bir amaç olarak, basit-injektif modüller ile ilgili olan ilişkileri gözlemliyoruz. İlk olarak, bir sağ R-modül M'nin basit-injektif olmasının M'nin tüm devirli sağ R-modüllere göre mininjektif olmasına denk olduğunu ispatladık. Basit-injektif sağ modülleri injektif olan halkaların tam olarak sağ Artin halkalar olduğunu gösterdik. Ayrıca, değişmeli Noether bir R halkası için her sonlu üretilmiş basit-injektif R-modülün projektif olmasının ancak ve ancak A quasi-Frobenius ve B hereditary bir halka olmak üzere, R= A x B formunda iken gerçeklendiğini kanıtladık. Bununla beraber, bir değişmeli grubun basit-injektif olmasının onun burulma kısmının injektif olmasına denk olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
A right R-module M is called R-projective provided that it is projective relative to the right R-module R. One of the parts of this thesis deals with the rings whose all nonsingular right modules are R-projective. For a right nonsingular ring R, we prove that the right R-module R is of finite Goldie rank and all nonsingular right R-modules are R-projective if and only if R is right finitely Sigma-CS and flat right R-modules are R-projective. Then, R-projectivity of the class of nonsingular injective right modules is also considered. Over right nonsingular rings of finite right Goldie rank, it is shown that R-projectivity of nonsingular injective right modules is equivalent to R-projectivity of the injective hull E(R_R). As a second goal, we deal with simple-injective modules. For a right module M, we prove that M is simple-injective if and only if M is min-N-injective for every cyclic right module N. The rings whose simple-injective right modules are injective are exactly the right Artinian rings. A right Noetherian ring is right Artinian if and only if every cyclic simple-injective right module is injective. The ring is quasi-Frobenius if and only if simple-injective right modules are projective. For a commutative Noetherian ring R, we prove that every finitely generated simple-injective R-module is projective if and only if R=A x B, where A is quasi-Frobenius and B is hereditary. An abelian group is simple-injective if and only if its torsion part is injective.