Design of public open spaces in historical districts: The case of Urla
Tarihi çevrelerde kamusal açık alanların tasarımı: Urla örneği
- Tez No: 631209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN KAYA EROL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİCEL SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tarihi çevreler, geçmişin somut ve somut olmayan izlerinin birikmesi sonucu oluşan yerlerdir. Kamusal açık alanlar, tarihi çevrelerin önemli parçalarıdır. Tarihi çevrelerdeki kamusal açık alanlar, çeşitli sosyal etkinliklerin gerçekleştiği, düşünme, öğrenme ve sosyal etkileşim yerleridir. Kentin kimliğini oluştururlar. Bu nedenle tarihi çevrelerde kamusal açık alanların korunması ve yaşatılması önemlidir. Tezin amacı, geçmişin somut ve somut olmayan izlerini dikkate alarak tarihi çevrelerde kamusal açık alanlar için tasarım ilkeleri geliştirmektir. Bu tez, geçmişin somut ve somut olmayan tarihsel izlerinin günümüz tasarımında nasıl kullanılması gerektiğini incelemektedir. Bu bağlamda tez, tarihi çevreler için kamusal açık alan tasarım yaklaşımlarını ve ilkelerini inceler ve bir vaka çalışması yoluyla kamusal açık alan tasarım ilkeleri belirler. Tez kapsamında, ilk olarak, tarihi çevrelerdeki kamusal açık alanların özellikleri ve karşılaştığı zorluklar incelenerek, tarihi çevrelerde somut ve somut olmayan tarihi izleri içeren tasarım yaklaşımları ve ilkeleri incelenmiştir. İkinci olarak, tasarımlarında geçmişin somut ve somut olmayan izlerini taşıyan dünya çapında örnekler incelenmiştir. Son olarak Urla Örneği kapsamında Urla Cumhuriyet Meydanı ve çevresi için somut ve somut olmayan tarihi izlere dayanan tasarım ilkeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical districts are places formed as a result of the accumulation of tangible and intangible traces of the past. Public open spaces are important parts of historical districts. Public open spaces in historical districts are places for thinking, learning and social interaction where various social activities take place. They form the identity of the city. Therefore, it is important to preserve and maintain public open spaces in historical districts. The aim of the thesis is to develop principles for public open spaces in historical districts by considering the tangible and intangible traces of the past. This thesis examines how tangible and intangible historic traces of the past should be used in today's design. In this context, the thesis examines the public open space design approaches and principles for historical districts and to determines the public open space design principles through a case study. Within the scope of the thesis, firstly, the characteristics of public open spaces and the challenges faced in historical districts are examined, and design approaches and principles that include tangible and intangible historic traces in historical districts are studied. Secondly, examples across the world that have the tangible and intangible traces of the past in their designs are analyzed. Finally, within the scope of the Case of Urla, the design principles depend on tangible and intangible historic traces are specified for Urla Cumhuriyet Square and its surroundings.